1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Anemia / płaskonabłonkowy rak płuc
Autor Wiadomość
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #16  Wysłany: 2015-03-13, 21:35  


Hati napisał/a:
a co z ewentualną chemioterapią w takim przypadku?

Na to pytanie odpowie Ci dokładnie onkolog. Chemioterapia już sama w sobie jest przyczyną niedokrwistości.
Silne leki p/nowotworowe ( cytostatyki) działają na komórki szpiku kostnego.Jej poziom nasilenia zależy od dawki leku i intensywności terapii.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Hati 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 9

 #17  Wysłany: 2015-03-13, 22:51  


Onkolog już się wypowiedział w temacie - mamy się pokazać kiedy HGB będzie co najmniej 8 mmola/l obawiam się, że to niewykonalne :-(
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #18  Wysłany: 2015-03-14, 06:48  


To jednak zaskakujące, prawdę mówiąc. Zastanowiłabym się, czy i onkolog nie pomylił jednostek ;) Zapytaj go o to.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #19  Wysłany: 2015-03-14, 07:22  


I ja jestem zaskoczona. Kiedy zgłosiłam się na chemioterapię miałam zbliżony poziom niedokrwistości do poziomu Twojego Taty. Pani doktor przed podaniem chemii skontrolowała mi morfologię - była taka sama jak poprzednio. Zażartowała - widocznie taka moja uroda ;) ...I zleciła mi tę chemię...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Hati 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 9

 #20  Wysłany: 2015-03-14, 09:11  


tata będąc w szpitalu miał kilkukrotnie wykonywaną morfologię a i jednostki wszędzie były te same mmol/l więc wnioskuję że lekarka się nie pomyliła. Chociaż z drugiej strony czytając wypis ze szpitala stwierdziła, że nie napisali które węzły są usunięte a było to czarno na białym. Nie wiem co o tym sądzić. Chociaż w sumie to wiem musimy skonsultować się z innym onkologiem

[ Dodano: 2015-03-14, 23:19 ]
A gdyby jednak okazało się, że nie można podać chemii to jakie są rokowania przy T2N1M0 (IIB)?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #21  Wysłany: 2015-03-17, 07:36  


Hati napisał/a:

A gdyby jednak okazało się, że nie można podać chemii to jakie są rokowania przy T2N1M0 (IIB)?

Po leczeniu operacyjnym w domyśle radykalnym, chemioterapia ma na celu zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Jednak, kiedy szkody wywołane leczeniem onkologicznym przewyższają korzyści - wtedy dalsze postępowanie oparte jest na badaniach kontrolnych w/g ustalonego schematu. Pacjent powinien wiedzieć - jak rozpoznawać objawy niepokojące, a w razie stwierdzenia takich objawów powinien zgłosić się do swojego lekarza.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2015-03-17, 18:10  


Hati napisał/a:
A gdyby jednak okazało się, że nie można podać chemii to jakie są rokowania przy T2N1M0 (IIB)?

Standardy zalecają włączenie chemioterapii, więc siłą rzeczy bez właściwego leczenia rokowania są gorsze. Nie da się % określić o ile, niemniej jednak leczenie uznaje się za niepełne i jest bardzo duże ryzyko nawrotu choroby. Chemioterapia ma w tym wypadku za zadanie usunąć ewent. mikroprzerzuty - te, jeśli pozostaną, mogą doprowadzić do rozsiewu zarówno w płucach, jak i węzłach czy narządach odległych.

Konsultowaliście się z innym onkologiem?
_________________
 
Hati 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 9

 #23  Wysłany: 2015-03-17, 18:18  


Konsultację z innym onkologiem mamy 27 marca
 
Hati 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 9

 #24  Wysłany: 2015-03-30, 20:57  


Witam ponownie

tata już po konsultacji z drugim onkologiem ale niestety opinia taka sama jak i pierwszego. Chemii nie będzie bo za niska hemoglobina (5,8 mmol/l) i za późno (operacja usunięcia płata płuca 02.02.2015) wspomniał też coś o wieku. Kazał tacie żyć tak jak do tej pory tzn. jeździć na rowerze, spacerować itp W każdym bądź razie wyznaczył kontrolę na maja z wcześniej wykonaną tomografią klatki piersiowej i brzucha. Wcześniej bo w 23.04 tata ma pierwszą po operacji wizytę kontrolną u torakochirurga stąd moje pytanie jak taka wizyta wygląda czy robią RTG i jakieś inne badania obrazowe? Czy może wcześniej wykonać ten tomograf i jechać do torakochirurga z wynikami?
W jakim odstępie czasu można wykonywać badanie tomografem?
Tata generalnie czuje się dobrze ma apetyt, przybiera na wadze tyle tylko, że uskarża się czasami na piekący ból w okolicy operowanej i większą potliwość tej części ciała (może ktoś ma pomysł jak temu zaradzić :)
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #25  Wysłany: 2015-04-06, 21:20  


Hati napisał/a:
w 23.04 tata ma pierwszą po operacji wizytę kontrolną u torakochirurga stąd moje pytanie jak taka wizyta wygląda czy robią RTG i jakieś inne badania obrazowe?

Trzeba mieć ze sobą komplet badań i wypis ze szpitala z epikryzą. Lekarz przeprowadzi rozmowę na temat zdrowia ogólnego i obecnego, osłucha płuca i wyznaczy badania i termin następnej wizyty. ...
Hati napisał/a:

Czy może wcześniej wykonać ten tomograf i jechać do torakochirurga z wynikami?
W jakim odstępie czasu można wykonywać badanie tomografem?

Można a nawet byłoby dobrze - żeby pacjent przy pierwszej wizycie miał aktualne wyniki badań.
Hati napisał/a:

W jakim odstępie czasu można wykonywać badanie tomografem?

To nie są badania obojętne dla zdrowia. O badaniu decyduje lekarz. Po przeanalizowaniu wskazań odnoszących sie do konkretnego chorego. Najczęściej TK kl. piersiowej jest zlecana co pół roku a w międzyczasie rtg.kl. piersiowej.
Hati napisał/a:

uskarża się czasami na piekący ból w okolicy operowanej i większą potliwość tej części ciała (może ktoś ma pomysł jak temu zaradzić :)

To trzeba przekazać lekarzowi. Oceni wzrokowo i palpacyjnie tę okolicę...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #26  Wysłany: 2015-04-06, 21:47  


Hati napisał/a:
uskarża się czasami na piekący ból w okolicy operowanej i większą potliwość tej części ciała

To typowe bóle neuropatyczne. Wynikają z przecięcia nerwów w okolicy operowanej. Z czasem objawy powinny się zmniejszyć.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group