1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz płuca - proszę o wyjasnienie opisu
Autor Wiadomość
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #1  Wysłany: 2011-02-28, 21:06  guz płuca - proszę o wyjasnienie opisu


Witam - opiszę mój problem.

U mojej mamy (lat 64) ponad rok temu wykonano zdjęcie RTG płuc na którym lekarz stwierdził „plamkę” i skierował mamę do szpitala chorób płuc.
Mama przebywała dwa razy w szpitalu chorób płuc z odstępem półrocznym i po ostatniej wizycie dokonano takiego wpisu:

Opis RTG płuc z 10.01.11 ... RTG klatki piersiowej z dnia 10.01.11 – w polu środkowym prawym zacienienie o wymiarach 3*2 cm dość dobrze odgraniczone od otoczenia. W polach dolnych wzmożony rysunek naczyniowy. Zarys kopuł przepony gładkie, kąty p-ż wolne.

Komputerowa tomografia (TK) klatki piersiowej:
W badaniu obecnym nie stwierdza się drobnej zmiany satelitarnej przy zmianie naciekowej w płacie górnym prawego płuca. Natomiast wielkość głównego ogniska ptologicznego o policyklicznych zarysach w prawym płucu nie uległa zmianie. Zrosty opłucynowe u podstawy obu płuc, pozostały miąższ bez zmian ogniskowych, kilka węzłów przytchawicznych do 10 mm – jak poprzednio.

Porada lekarska – konsultacja torakochirurgiczna – guz płuca prawego o nieustalonej etiologii zmiana obserwowana od roku, nie uległa powiększeniu. Kwalifikuje się do leczenia operacyjnego z bad. doraznym.

Po wypisie mama zgłosiła się do szpitala i miala zabieg usunięcia płata płuca prawego. OPIS:

Chora przyjęta z powodu guza szczytu płuca prawego celem leczenia operacyjnego ........ przeprowadzono zabieg torakotomii prawostronnej, lobektomii górnej prawostronnej, drenażu klatki piersiowej. Chora zabieg zniosła dobrze, bez powikłań,

Dzisiaj odebrala wyniki badania histopatologicznego:

Materiał – guz-cały, okolica: guz płuca prawego

DANE KLINICZNE – Tu pulmonis dex

ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE:
Badanie doraźne : rozfragmentowany materiał o objętości 2 cm3
CARCINOMA NON MICROCELLULARE


Badanie ostateczne: CARCINOMA NON MICROCELLULARE PROBABILITER PLANOEPITHELIALE MALE DIFFERENTIATUM G-3 PULMONIS DEXTRI


teraz mama ma wyznaczoną “chemię” na kwiecień.


W związku z powyższym proszę o „naświetlenie” mi tego co wyżej napisałem.

Pozdrawiam
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #2  Wysłany: 2011-02-28, 21:15  


centrino,
z tego co zrozumiałam,a zaznaczam,że nie jestem lekarzem wykryto raka nidrobnokomórkowego płaskonabłonkowego,jeśli coś pokręciłam to moderatorzy przetłumaczą ci te nazwy łacińskie
ale zmierzam do tego,że mimo zgrozy całej sytuacji dobrze,że można było operować ,w leczeniu raka płuc chirurgia znacznie zwiększa szanse na wyleczenie,
G3 oznacza wysoką złośliwość raka,niepokoi mnie też,że badano rozfragmentowany wycinek,czy lekarze coś mówili,że nie udało się wyciąć guza w całości?
pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2011-02-28, 22:30  Re: guz płuca - proszę o wyjasnienie opisu


Tu pulmonis dex - guz płuca prawego
CARCINOMA NON MICROCELLULARE - rak niedrobnokomórkowy
CARCINOMA NON MICROCELLULARE PROBABILITER PLANOEPITHELIALE MALE DIFFERENTIATUM G-3 PULMONIS DEXTRI - rak niedrobnokomórkowy prawdopodobnie płaskonabłonkowy źle zróżnicowany G3 płuca prawego

Cytat:
teraz mama ma wyznaczoną "chemię" na kwiecień.

Operacja miała miejsce w lutym?

Bardzo dobrze, że udało się guza wyciąć, dobrym znakiem jest również brak istotnie powiększonych węzłów chłonnych. Jeśli brak jest przerzutów odległych (USG jamy brzusznej ok?), to mamy do czynienia ze stopniem IIa zaawansowania choroby wg klasyfikacji TNM. Wówczas zalecanym postępowaniem jest chemioterapia pooperacyjna, którą Wam zlecono.
_________________
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #4  Wysłany: 2011-03-01, 09:47  


Tak operacja była w lutym - półtora tygodnia temu.

[ Dodano: 2011-03-01, 11:02 ]
Mam jeszcze pytanie, czy ta chemia wyznaczona na połowę kwietnia to nie jest za odległy termin czy tak jest standardowo ?

[ Dodano: 2011-03-01, 18:06 ]
Chciałem sprostować - na kwiecień mama ma wyznaczoną wizytę do lekarza celem ustalenia dalszego leczenia, a nie jak napisałem chemię.
W związku z tym możecie mi opisać jakie może być to dalsze leczenie?
Pozwolę sobie jeszcze załączyć dwa pliki z wynikami.





vvvvvvvvvvvvv.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 10927 raz(y) 100,95 KB

P3010048.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 13297 raz(y) 108,91 KB

 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #5  Wysłany: 2011-03-01, 22:35  


centrino,
postaraj się przyspieszyć wizytę w poradnii onkologicznej,bo za chemią też będziecie czekać,moja mama miała wizytę u onkologa 2 tyg po operacji,a wy podejrzewam macie wyznaczony termin w poradni torakochirurgicznej w celu kontroli pooperacyjnej
RAKA LECZY ONKOLOG
w razie pytań pisz
pozdrawiam
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #6  Wysłany: 2011-03-08, 20:28  


Witam ponownie - wyznaczyliśmy dla mamy wizytę u onkologa - według oceny internautów bardzo dobry łódzki lekarz (lekarka) -w związku z tym mam pytanie( może dziwne ale ...) : na taka wizytę zabiera się całą dokumentację leczenia (badania, karta wypisu, rtg itp) - czego należy oczekiwać po takiej wizycie ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-03-08, 20:37  


Najlepiej zabrać całą dokumentację.

Czego oczekiwać po wizycie? Chyba jakiegoś rozwiązania spraw, z którymi do lekarza się zgłaszacie. Jeśli macie do niego jakieś pytania to je zadajcie. Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi :)
_________________
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #8  Wysłany: 2011-03-08, 21:52  


Dzięki za odpowiedź - tak, pytanie trochę mało konkretne :-) - chodzi o to, że wizyta jest prywatna, z uwagi na to, że po zabiegu mamie wyznaczono wizytę w szpitalu na połowę kwietnia, no i ona się tym bardzo martwiła, że tak późno itd. - i dlatego poszukałem w necie różne opinie o lekarzach w Łodzi i znalazłem Panią doktor, która przyjmuje prywatnie - na marginesie wolne miejsca też dopiero po 2 tygodniach.
Ponieważ nigdy nie byliśmy u onkologa to pewnie dlatego mam takie dziwne pytania, ale mniej więcej chodzi o to czy to jest dobra decyzja - ta wizyta przed wizytą wyznaczona w szpitalu, gdyż w tym szpitalu tak nie za wiele nam powiedziano - guz wycięty i wizyta za 2 miesiące i tyle.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2011-03-08, 21:57  


A leczycie się w Koperniku w Łodzi?

Wizyta u lekarza jest zawsze dobrym pomysłem, jeśli macie pytania i wątpliwości, których nie rozwiano w szpitalu. Z własnego oraz innych forumowiczów doświadczenia podpowiem, żebyście spisali sobie wszystkie pytania na kartce - w ten sposób o niczym nie zapomnicie i będziecie mogli zapisać sobie odpowiedzi.
_________________
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #10  Wysłany: 2011-03-08, 23:07  


Pani doktor do której idziemy jest z Kopernika, zabieg był w WAM-ie.
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #11  Wysłany: 2011-04-12, 10:00  


witam, po zapisaniu do lekarza moja mam ponownie przebywała w szpitalu - miała wykonywane badania kontrolne (markery, badanie krwi, tomograf komputerowy)
Teraz ma zostać ustalony rodzaj chemii.

Aktualnie otrzymaliśmy pełniejsze badanie histopatologiczne, które zamieszczam niżej z prośbą o jego wytłumaczenie :-)

Badanie histopatologiczne

Materiał: narząd – cały okolica: 1. płat górny prawy, 2 węzły (7), 3 węzły (10R)

Dane kliniczne:
Tu pulmonis dex

Rozpoznanie histopatologiczne
Ad 1. Do badania nadeslano plat pluca o wymiarach 11x1Ox5,5,cm, na przekroju
widoczne ciemno-brazowe ognisko o wymiarach 1,5x1x2 cm, nad nim na powierzchni
oplucnej pojedynczy szew. Guz znajduje sie w odleglosci 2 cm od kikuta oskrzelowego.
Na powierzchni oplucnej linia szwu chirurgicznego dlugosci 7 cm.
Guz o nieregularnym obrysie wnikajacy do swiatlao skrzela. Guz zbudowany z komórek o
obfitej. kwasochlonnej cytoplazmie, wykazujacych duzy polimorfizm jader komórkowych,
ulegajacy masywnej martwicy. Gniazda nowotworu sa otoczone masywnym limfoidalnym
naciekiem zapalnym. W celu róznicowania pomiedzy rakiem plaskonablonkowym a
wielokomórkowym konieczne jest wykonanie badan immunohistochemicznych. Obecnie z
powodu braku odczynników nie mozemy tych badan przeprowadzic.W zwiazku z tym
rozpoznanie mozemy okreslic jako Carcinoma non microcellulare probabiliter carcinoma
macrocellulare pulmonis dextri. pT1 NO. Excisdio compieta.
Wezly chlonne (7) - Anthracosis, metastases carcinomatosa absunt (0/8)
Wezly chlonne (10R) -Anthracosis, metastases carcinomatosa absunt (0/3)
Wezly chlonne (11R) -Anthracosis, metastases carcinomatosa absunt (017)


pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2011-04-12, 10:40  


Carcinoma non microcellulare probabiliter carcinoma macrocellulare pulmonis dextri = rak niedrobnokomórkowy prawdopodobnie rak wielkokomórkowy płuca prawego

Jak sam opisujący wynik napisał, nie mając odpowiednich odczynników do IHC nie mogli stwierdzić ze 100% pewnością jaki to rak - czy wielkokomórkowy czy płaskonabłonkowy.
Węzły chłonne czyste, to świetnie. Resekcja całkowita.
anthracosis - pylica węglowa
_________________
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #13  Wysłany: 2011-04-12, 11:19  


Dziękuje, poza tym wszystko jest z mama o'k, jedynie dokucza jej kaszel, jak mówi cięzko jej się odkkasłuje.
Oświadczyła, że rzuciła palenie, dużo chodzi.

Zobaczymy jak to będzie .

Troche obawia się tej chemii, która ma zostac ustalona, wstępnie 4 razy.

Czy po takiej chemii jest jeszcze jakieś leczenie, czy chory jest pod okresową opieką ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2011-04-12, 12:07  


Po chemioterapii uzupełniającej pooperacyjnej pozostają regularne kontrole i badania obrazowe, oczywiście w razie jakichkolwiek podejrzanych dolegliwości natychmiastowa wizyta u lekarza.
_________________
 
centrino 


Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: woj. łódzie

 #15  Wysłany: 2011-04-22, 08:54  


witam ponownie.
Mama ostatnio była na I chemii. Po chemii czuje się na chwilę obecna dobrze.
W załaczeniu kopiuję wypis z prośbą o wyjaśnienie

KARTA WYPISOWA z 8.04
Rozpoznanie:
Rak niedrobnokomórkowy pluca prawego. Stan po lobektomii gornej prawej./C34.9/
Nadcisnienie tetnicze.
Cukrzyca t.2
Wyniki badan
Morfologia krwi 1badania hematologiczne
Hematokryt HCT - 37.1 [%] Krwinki czerw. RBC - 4.54 [10"6/ul] Hemoglobina HGB - 11.2 [g/dl] Kwinki biale WBC - 8.3
[lOA3/ul]MCV - 82 [fi] MCHC- 30.2 [g/dl] MCH - 24.7 [pg] RDW-CV - 17.2 [%] Plytki krwi PLT - 392 [10A3/ul]PDW-
15.3 [%] MPV - 9.0 [fi]
Badanie ogólne moczu (profil)
Mocz na badanie ogólne Barwa zólty Przejrzystosc przejrzysty pH 6.0 Ciezar wlasciwy 1.015 Bialko nieobecne [g/l] Glukoza
nie wykryto [g/l] Bilirubina nieobecna Urobilinogen prawidlowy Ciala ketonowe nieobecne Azotyny nieobecne Krew
nieobecna Nablonki plaskie pojedyncze w polu widzenia Nablonki okragle nieobecne Sluz nieobecny Leukocyty -pojedyncze
w polu widzenia Erytrocyty swieze -nieobecne
D-Dimer 0.80 [ugFEUlml]
Glukoza 130 [mg/dl] 144 [mg/dl] 132 [mg/dl] 129 [mg/dl] 126 [mg/dl] 129 [mg/dl] 113 [mg/dl]
Jonogram Sód 136 [mmoVI]Potas 4.5 [mmoVI]
Kreatynina 0.49 [mg/dl]
Mocznik 32.2 [mg/dl]
Próby watrobowe
AlAT 17 [Uli] AspAT 13 [Uli] Bilirubina calkowita 0.22 [mg/dl]
Równowaga kwasowo-zasadowa (pH, pCO<MV>2, pO<MV>2, HCO<MV>3,
pH 7.409 PC02 38.8 [mmHg] cHC03 24.0 [mmoVI]cHC03st 23.9 [mmoVI]ctC02(B) 20.9 [mmoVI]BE -0.4 [mmoVI]P02
53.3 [mmHg] S02(c) 87.5 [%]
pH 7.436 PC02 36.1 [mmHg] cHC03 23.7 [mmoVI]cHC03st 24.3 [mmoVI]ctC02(B) 20.5 [mmoVI]BE 0.0 [mmoVI]P02
60.5 [mmHg] S02(c) 91.7 [%]
Elektrokardiogram nieokreslony 2011-03-31 C2
Opis: Lewogram.Rytm zatokowy miarowy o czestosci 73/min.Cechy uszkodzenia miesnia sercowego.
Rtg pluca - inne 2011-04-04 C2

Opis:klatki piersiowej PA+prawy bok

Stan po czesciowej resekcji pluca prawego. W górnym polu pluca prawego niejednorodny owalny cien wlk. ok. 7x5x3 cm -
zmiany pooperacyjne? Tu? -do dalszej diagnostyki. Lewe pole plucne bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca powiekszona
w zakresie lewej komory. Zrosty w prawym kacie przeponowo-sercowym. Przepona gladka, katy p-z wolne.
Komputerowa tomografia (TK) klatki piersiowej 2011-04-08 C2
Opis: Stan po lobectomii górnej prawej.. W otoczeniu szwów pooperacyjnych miekkotkankowe zageszczenie opierajace sie
o oplucna miedzyplatowa i siegajace szczytu, oraz laczace sie z wnaka plucna z otaczaniem kikuta oskez. górnoplatowego i
szerzeniem sie nacieku wokól oskrz. posredniego oraz wokól rozgallezien t. plucnej . Obraz odp. wznowie, orientacyjne
wymiary guza 56x45x72mm. W sródpiersiu widoczne powiekszone do 12-15m wezly chlonne przytchawicze prawe,
podostrogowe i okna aortalno-plucnego. Pluco lewe bez zmian. Serce o powiekszonej lewej komorze. . Powiekszony
guzkowo-zmieniony prawy plat tarczycy. Widoczne wezly przedniej sciany klatki piersiowej i pachowe prawe wielkodo 10-
12mm.Hypodensyjny guzek w lewym nadnerczu jak w bad. poprzednich- prp. incydentoma.
Przeprowadzone konsultacje
Konsultacja onkologiczna 2011-04-08 Proponuje chemioterapie wg PN -2 cykle i rediagnostyke oraz rozwazenie radioterapii
radykalnej.


W wywiadzie poza tym nadcisnienie tetnicze i cukrzyca.
Obecnie skarzy sie na oslabienie i pokaslywanie,ubytek masy ciala.
W wykonanym TK i rtg stwierdzono progresje radiologiczna.
Po konsultacji onkologicznej zakwalifikowana do II cykli chemioterapii wg schematu PN.

-------------------------------------------

KARTA WYPISOWA PO I CYKLU CHEMII


Rozpoznanie:
Chemioterapia./Z51.1/
Rak niedrobnokomórkowy pluca prawego.Stan po lobektomii gornej prawej./C34.9/
Nadcisnienie tetnicze.
Cukrzyca t.2
Wyniki badan
Morfologia krwi / badania hematologiczne
Hematokryt HCT - 38.5 [%] Krwinki czerw. RBC - 5.35 [10"6/ul] Hemoglobina HGB - 12.0 [gldl] Kwinki biale WBC - 6.9
[1O"3/ul]MCV -72 [fi] MCHC- 31.1 [gldl] MCH - 22.4 [pg] RDW - 17.2 [%] Plytki krwi PLT - 306 [1O"3/ul]PDW - 15.6
[%] MPV- 8.2 [fi]
Jonogram
Sód 141 [mmoVI]Potas 4.2 [mmol/I]
Kreatynina
Kreatynina 0.51 [mg/dl]
Próby watrobowe
AlAT 25 [U/I] AspAT 19 [U/I] Bilirubina calkowita 0.38 [mgldl]
Epikryza
Chora 18.02 r.miala wykonana lobektomie górna prawostronna z powodu raka niedrobnokomórkowego
pluca prawego.
W wywiadzie poza tym nadcisnienie tetnicze i cukrzyca.
Po konsultacji onkologicznej zakwalifikowana do II cykli chemioterapii wg schematu PN.
W dniu dzisiejszym w stanie dobrym przyjeta na 1-a czesc I cyklu.
W dniu dzisiejszym otrzymala 150 mg Cisplatyny i
50 mg Navelbiny.Tolerancja dobra.


Z góry dziękuję i życzę WESOŁYCH ŚWIĄT :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group