Zapomniałam dopisać kawałek wyniku, oto on (również byłabym wdzięczna za wyjaśnienie):
CK7(-); CK20(+) ogniskowo, CDX2(+), CK19(+)
Chromogranina (-), Synaptofizyna (-)
Na podstawie wyników IHC nie można wykluczyć przerzutu gruczolaka dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Czy to znaczy, że są przerzuty? Czy na podstawie tych badań możliwe jest określenie do jakich narządów? Onkolog po obejrzeniu wyników powiedział, że chemioterapia nic nie da, bo są przerzuty, pacjent powinien być dalej hospitalizowany i i mieć kolejna operacje (jest po usunięciu fragmentu jelita z guzem). O co chodzi?
A czy są jakieś wyniki badań obrazowych? TK/MR jamy brzusznej? RTG klatki piersiowej?
Co się w ogóle działo przed operacją, jakie badania były robione? W jakim wieku jest pacjent? Czy choruje na coś?
Może nakreślę sytuację, wujek (lat 68, nie chorujący na nic) 2 lata temu zaczął skarżyć się na ogólne osłabienie, morfologia wykazała znaczny spadek żelaza, w przeciągu 2 lat wujek był hospitalizowany 5 krotnie- za każdym razem z rozpoznaniem: krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, anemia, nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, za każdym razem przetaczali krew i wypisywali do domu mówiąc, że wszystko jest w porządku (zrobiono tylko gastroskopie, kolonoskopie i USG jamy brzusznej).
Miesiąc temu wujek trafił do szpitala z zawałem serca, ponieważ zawieźli go do większego miasta(nie chce operować nazwami) lekarze zainteresowali się również tym podejrzanym krwawieniem z układu pokarmowego (wykonano badanie na krew utajoną w kale- wynik dodatni) i wydano skierowanie do Kliniki Hematologii.
Tam wykonano badanie endoskopowe i stwierdzono guz jelita cienkiego (ok 10cmx10xcm w jelicie czczym ok 15 cm od więzadła Treiza, naciekający korzeń krezki). Tydzień później obyła się operacja- wycięto guz z fragmentem jelita cienkiego i klinowo krezke.
RTG zrobiony był podczas pobytu na oddziale kardiologicznym:
Miąższ płucny bez zagęszczeń. Wzmożony rysunek okołooskrzelowy w polach dolnych płuc. Krążenie płucne wydolne. Sylwetka serca RTG w granicach normy. Zwapnienia w łuku aorty.
Wujek dostał skierowanie do pulmonologa z rozpoznaniem:
Nowotwór o niepewnym lub nieznanym charakterze jamy ustnej i narządów trawiennych- jelito cienkie kod (ICD10) D37.2
Trzy dni temu przyszły wyniki histopatologii, które przytoczyłam wyżej.
Lekarz onkolog potwierdził przerzut do jelita grubego, zapronował lekką chemie już za kilka dni.
Czy ktoś jest w stanie coś doradzić? Szukać lekarza prywatnie? Zrobić jakieś badania? Śpieszyć się? Lekarze nie są jakoś bardzo rozmowni...
Poszczególne nowotwory prezentują immunohistochemicznie reakcję barwną po zastosowaniu przeciwciał przeciw cytokeratynom. W diagnostyce stosowane są różne cytokeratyny.
Cytat:
CK7(-); CK20(+) ogniskowo, CDX2(+), CK19(+)
Barwienia dodatnie określają w jakich miejscach należy szukać obecność zmian nowotworowych. Dla przykładu podam cytokeratyny, charakterystyczne do lokalizacji narządowej raka: CK7 (pierś, płuco, jajnik), CK20 ( skóra, przewód pokarmowy ).
Cytat:
Chromogranina (-), Synaptofizyna (-)
Brak markerów neuroendokrynnych - synaptofizyny, chromograniny.
Cytat:
Na podstawie wyników IHC nie można wykluczyć przerzutu gruczolaka dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Oczywiście, temu służy profil immunohistochemiczny co zróżnicuje te przeciwciała.
Cytat:
Czy to znaczy, że są przerzuty?
Nie można ich wykluczyć.
Cytat:
Czy na podstawie tych badań możliwe jest określenie do jakich narządów?
Tak, jak najbardziej. Właśnie temu służy wykorzystanie markerów IHC w różnicowaniu przerzutów..
Cytat:
Onkolog po obejrzeniu wyników powiedział, że chemioterapia nic nie da, bo są przerzuty, pacjent powinien być dalej hospitalizowany i i mieć kolejna operacje (jest po usunięciu fragmentu jelita z guzem). O co chodzi?
Nie wiem o co chodzi.
Decyzja dotyczącą leczenia podejmowana jest przez lekarza prowadzącego. W sytuacji raka zbyt późno rozpoznanego leczenie chirurgiczne i chemioterapeutyczne należą do metod paliatywnych. Na przykład chemioterapia zmniejsza postęp choroby poprzez uszkadzanie i niszczenie komórek rakowych. Chemioterapia wykorzystuje specyficzne właściwości nowotworu...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum