1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kontrola cytologiczna - wynik
Autor Wiadomość
JoannaM 


Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-02-05, 16:53  Kontrola cytologiczna - wynik


Witam,

Mam pytanie dot badań cytologicznych. Może komuś też przyda się odpowiedź na moje pytania.
Zrobiłam sobie kontrolną cytologię, poniżej wklejam wynik.

Doktor, który mnie badał po pobraniu materiału do badań stwierdził, że wszystko jest OK i jeśli wynik cytologii to potwierdzi to zaprasza za rok do kontroli.

Mój niepokój budzą liczne komórki metaplastyczne, choć grupa II brzmi uspokajająco.
I jeszcze stan zapalny. Nie mam też żadnych wskazań na wyniku cytologii dot. leczenia i kontroli.
Czy mam powód do niepokoju? Powinnam to "przeleczyć"? Na coś zwrócić uwagę?

Badanie było robione w 16 dniu cyklu (zazwyczaj cykl 27-29 dni).



cytologia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 13324 raz(y) 75,57 KB

_________________
Joanna
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-05, 17:24  


Twój pliok ma wirusa

i dlaczego nie zapytałas lekarza o to jak mówił
JoannaM napisał/a:
Doktor, który mnie badał po pobraniu materiału do badań stwierdził, że wszystko jest OK i jeśli wynik cytologii to potwierdzi to zaprasza za rok do kontroli.


[ Dodano: 2013-02-05, 17:25 ]
plik miało byc ( czas juz wymienić klawiaturkę przepraszam)
 
JoannaM 


Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-02-05, 18:05  


Witaj Plamiasta,
dziękuję za odpowiedź- wyjaśniam Twoje watpliwości dot. mojego pytania.

Nie spytałam lekarza jak pobierał materiał- bo nie wiedziałam co wyjdzie w cytologii.
W szczególności nie wiedziałam ze pokażą się komórki metaplastyczne. Wg tego co mi powiedział, jak wyjdzie II - to za rok.

Wolę jednak spytać na forum, bo w wielu wypadkach tu wymienianych - lekarze uspokajali pacjentów, a potem okazywało się być za późno na leczenie.

Wynik odebrałam dzisiaj - i nie wiem, czy mam biec do lekarza natychmiast czy spać spokojnie.


Plik nie powinien być z wirusem, ale może się zdarzyć, że Twój komputer ostrzega Cie przed plikami w pdf-ie.
_________________
Joanna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-02-05, 20:49  


JoannaM napisał/a:
Mój niepokój budzą liczne komórki metaplastyczne, choć grupa II brzmi uspokajająco.

Na temat tego rodzaju komórek mogę zaproponować np. to opracowanie, w którym czytamy wypowiedź lekarki:
Cytat:
Metaplazja - określenie to budzi wiele emocji z uwagi na podobieństwo brzmienia do terminu dysplazja przy równoczesnych trudnościach ze znalezieniem znaczenia tego wyrazu w powszechnie dostępnych źródłach.
Komórki metaplastyczne to w największym uproszczeniu młode komórki organizmu służące do regeneracji mikrouszkodzeń np. powstających w trakcie stanu zapalnego.
Komórki te są „młode” bardzo mało zróżnicowane = metaplazja niedojrzała lub jeszcze nie ukończyły procesu różnicowania = metaplazja dojrzała.
W procesie dojrzewania powstają z nich komórki różnych rodzajów nabłonka i zajmują swoje miejsce na szyjce macicy.
Dlaczego cytolog zaznacza ich obecność - ponieważ są jak dzieci i młodzież - niekorzystne czynniki środowiskowe mogą zaburzyć ich różnicowanie i spowodować powstanie ogniska komórek nieprawidłowych.

Możliwe więc, że wykazane w wyniku "liczne komórki metaplastyczne" są następstwem procesu zapalnego,
wykazanego w stopniu średnim w sklepieniu, tarczy i kanale szyjki macicy.
W tej sytuacji zalecenie kontroli po roku przy II grupie cytologicznej, uznawanej za stan mieszczący się w granicach normy, wydaje się być rozsądne.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
JoannaM 


Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2013-02-05, 23:26  


Dziękuję - bardzo dobre opracowanie; rzeczywiście - cytologia dla laików.
_________________
Joanna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group