1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
Autor Wiadomość
anna.j.g1 
Lekarz STOMATOLOG


Dołączyła: 11 Cze 2014
Posty: 7
Pomogła: 7 razy

 #16  Wysłany: 2014-06-11, 12:35  


Dzień dobry , jestem lekarzem stomatologiem i mam na co dzień styczność z osobami przed / po radio,chemioterapii . Niestety nie ma złotego środka na skutki ubocznego agresywnego dla całego organizmu leczenia ... Jednak z polecanych przeze mnie pacjentom schematów płynie jeden wniosek : konieczność bezwzględna utrzymywania wzorowej higieny jamy ustnej !!! Nie jest prawdę jak niektórzy głoszą " eee po co się starać zęby i tak polecą " lub " lepiej usunąć i spokój " - takim hasłom mówię stanowczo NIE !!! , niejednokrotnie spotykałam osoby , które na kilka dni przed wdrożeniem leczenia miały świeże rany po totalnych ekstrakcjach ..... KOSZMAR i głupota tego , który pod szyldem :lekarz, wykonał taki zabieg ... Powracając do tematu i głównego zapytania , odp w pkt .
1. Szczotkowanie zębów i płukanie płukankami ( bez ALKOHOLU ) min. 2-3 razy dziennie .
2. Obowiązkowe przybory do oczyszczania przestrzeni między zębowych ( nitka lub wykałaczki ) - nitka może być woskowana z dodatkiem fluoru bądź jeżeli rani i jest "za ostra" dostępne są nitki tzw . "puszyste " , dobrze jest dodatkowo przed użyciem zwilżyć je letnia wodą bądź płynem do płukania jamy ustnej . Wykałaczki tylko drewnianie ale TYLKO jeżeli mamy zanik brodawek tj . pomiędzy zebami nie ma dziąsła i są tzw. trójkątne miejsca - NIE WOLNO NA SIŁĘ WPROWADZAĆ WYKAŁACZKI jeżeli mamy przestrzenie między zebami wypełnione dziąsłem(brodawki).

Idealnym rozwiązaniem jest zakup IRYGATORA , który pozwoli nam super dokładnie oczyszczać trudno dostępne miejsca , uwaga !! aby nie wlewać do niego wody z kranu !!! najlepiej wlać jakiś płyn do płukania jamy ustnej , który można rozcieńczyć przegotowaną wodą .

3. Po przebytej terapii tkanki zęba są bardzo osłabione i brak im minerałów dlatego musimy zadbać o ich stały dostęp , swoim pacjentom polecam dostępny w aptece ELMEX żel do fluoryzacji ( koszt w zależności od apteki 23-30 zł ) wystarczy na kilka miesięcy . Na ulotce podane jest że raz na 2 tygodnie ale ja z doświadczenia zalecam raz w tygodniu przeprowadzać fluoryzację . 2 sposoby :

a) raz w tyg po umyciu zębów , nanosimy żel na szczoteczkę ( wielkość ziarna grochu ) i "szorujemy dokładnie nim zęby aby powstała biała piana ( ok 2 minut) kolejno nadmiar piany wypluwamy a z tym co zostanie na zębach idziemy spać - nie wolno już niczym płukać , nic jeść itd

b) u swojego stomatologa można wykonać tzw indywidualne szyny do fluoryzacji lub nabyć standardowe łyżki do fluoryzacji w sklepie dentystycznym lub na internecie - i w tym przypadku nakładamy niewielką ilość żelu do środka i zakładamy łyżki na 5 minut , po czym nadmiar żelu wypluwamy i nie pijemy nie jemy ok 2-3 h

Żel ten jeżeli ktoś ma skłonność do próchnicy na powierzchniach stycznych można wprowadzać na nitce dentystycznej w przestrzenie między zębowe .

Można też zapytać w sklepie stomatologicznym lub u dentysty czy nie można nabyć u nich tuby żelu ELMEX , wychodzi bardziej ekonomicznie od opakowań małych dostępnych w aptece , bo do gabinetów dostarczane są w większych tubach ok. 400 ml

4. Każdy pacjent po przebytej terapii p/nowotworowej powinien co 3 msc wykonywać skaling lub tzw . profesjonalne mechaniczne oczyszczanie + lakierowanie zębów w gabinecie stomatologicznym !

5. W przypadku zaburzonego wydzielania śliny można płukać jamę ustną naparem z siemia lnianego ( tworzy jakby wę powlekającą śluzówkę ) bądź poprosić stomatologa o przepisanie płukanki na zwiększenie wydzielania śliny .

6. Ważne jest aby przestrzegać wizyt kontrolnych 1) 3-4 tyg po zakończonym leczeniu 2) 3 miesiące 3) 6 miesięcy 4) 12 miesięcy i kolejne co roku - ten schemat jest bardzo ważny aby wychwycić tzw . próchnicę ostrą popromienną !!!

7. Słowo o pastach - muszą być jak najbardziej łagodne !!! Nie polecam ostrych wybielających , dla palaczy itd ponieważ tkanki zęba są bardzo osłabione i nie można ich dodatkowo osłabiać !!!


Gdybym mogła w jakiś sposób pomóc to proszę o kontakt i pytania .
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #17  Wysłany: 2014-08-05, 14:21  lista preparatów na podstawie wypowiedzi doświadczonych foru


Witam, forum przejrzałam bardzo dokładnie pod kątem specyfików, które mogą pomóc mojemu tacie przed nim 36 dwunastominutowych naświetlań policzka i kącika ust. Cztery ma już za sobą. Zrobiłam dla Niego i kumpli z sali listę polecanych przez doświadczonych forumowiczów leków, suplementów, które mogą pomóc. Zajęło mi to sporo czasu, pomyślałam,że może ktoś z tej listy skorzysta, komuś się przyda. Póki co stosujemy aquastop, dziś odbieram z apteki radioprotect, który zastępuje nieistniejący już radiosun, meridol -tym tata płucze jamę ustną (i specyfikiem dawanym mu w CO). W drodze oralbalance i biotene. W nawiasie podałam ceny, które znalazłam na stronach aptek internetowych.

POD RĘKĄ ZAWSZE BUTELKA NIEGAZOWANE WODY
WNĘTRZE JAMY USTNEJ:
1. Oralbalance Gel lub biotene (aerozol) – zastępuje śliną – do kupienia w Niemczech
2. Mucinox – spray zastępujący ślinę (32 PLN)
3. Meridol lub Elmex (zielony) płyny do płukania j.ustnej (bez alkoholu) – (30 PLN)
4. Solcoseryl, pasta do stosowania w jamie ustnej (35 PLN)
5. Caphosol - Caphosol jest wskazany w suchości jamy ustnej i przełyku, niezależnie od przyczyny oraz niezależnie od tego, czy stan jest przejściowy, czy przewlekły. (253 PLN)
6. Elugel – pieczenie i ból w jamie ustnej (22 PLN)
7. Profylin – żel i tabletki – na zmniejszony poziom wydzielanej śliny, uczucie suchości i szorstkości w jamie ustnej, problemy z mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem, problemy ze snem spowodowane dyskomfortem w jamie ustnej. (NIE UDAŁO MI SIĘ ZNALEŹĆ W APTEKACH INTERNETOWYCH)
8. Po płukaniu szałwią (wysusza) wypić łyżeczkę oliwy z oliwek
9. Dezaftan Med lub Apthigel – na afty, ale pokazać koniecznie lekarzowi, bo te zmiany to może być grzybica (bardzo często występuje) (10-15 PLN)
10. Tonimer (do gardła) lub glosal – spraye nawilżające (20 PLN)

POPARZENIA ZEWNĘTRZNE
11. Maść Connettivina Plus 0,2%+1% i do tego gaziki o tej samej nazwie – do kupienia w Niemczech – podobno REWELACJA NA RANY zewnętrzne po radioterapii
12. Bepanten, dermosan, aquastop (15 PLN) – maść na oparzenia zewnętrzne, Radioprotect (dawniej Radiosun) – (## PLN)
13. Jelonet, opatrunek, 10 cm x 40 cm, 10 szt Opatrunek gazowy nasączony parafiną (nasycenie normalne). Produkt zachowuje jałowość do momentu otworzenia lub uszkodzenia opakowania. (26 PLN)

[ Dodano: 2014-08-05, 15:22 ]
Radioprotect - około 33 PLN :)
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Rybitwa 


Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 3
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2015-04-08, 00:03  


Witam,
Właśnie zakończyłam sześciotygodniową jednostronną radioterapię głowy i szyi. Chciałam polecić parę specyfików, które stosowałam w trakcie i nadal stosuję.
Do skóry polecam krem Calmapherol (Red Pharma - koszt ok. 25 PLN)- nie mam praktycznie żadnych śladów na skórze, oprócz tego, że skóra jest trochę wysuszona w paru miejscach, ale żadnych poparzeń.
Jeśli chodzi o preparaty do płukania jamy ustnej to Tantum Verde, AlfaMed, płukanka laryngologiczna i Caphosol (nie wiem czy wart swojej ceny ;-)
Kupiłam ròwnież Biotene Oralbalance Gel, ale jak na razie nie mogę go używać, bo szczypie i podrażnia śluzòwki.
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #19  Wysłany: 2015-06-04, 19:35  


Od początku choroby mojego taty poza problemami czysto onkologicznymi zmagam się z własną niewiedzą i naiwnością. Znalazłam artykuł, który wydaje mi się dobry dla pacjentów i rodzin, którzy rozpoczynają walkę z nowotworem złośliwym rejonu głowy i szyi. Uzmysławia on bowiem wyraźnie skutki leczenia (w przypadku mojego taty zespół "suchego oka", porażenie nerwu twarzowego, opadnięcie kąta ust, po operacji obniżenie barku i wiele innych), których bym się nie spodziewała (mimo ogromnego zainteresowania tematem i drążenia go niemal codziennie). Rzeczywistość ciągle nas zaskakiwała i zaskakuje. Niejednokrotnie nie wiedzieliśmy gdzie się udać z danym problemem - zawsze pomocne było forum i ... internista właśnie (od niedawna HD). Lekturę polecam zwłaszcza osobom rozpoczynającym walkę: http://www.lekarzrodzinny.org/pmr/0312_11.pdf
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #20  Wysłany: 2015-09-18, 22:18  


Witajcie.

Moja Mama w poniedziałek zaczyna naświetlania. Przeczesując internet w poszukiwaniu środków polecanych przy łagodzeniu skutków ubocznych napromieniania rejonów głowy i szyi natrafiłam na dwa ciekawe zestawienia. Jedno pochodzi ze strony Podlaskiego Hospicjum, a drugie ze strony Białostockiego CO.

Załączam, może się komuś przyda.


rekomendacje_pgs.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 1079 raz(y) 114,17 KB

F3_Radioterapia_w_obszarze_glowy_i_szyi.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 1002 raz(y) 153,75 KB

 
sebaglow
[konto usunięte]



Posty: 0

 #21  Wysłany: 2017-04-19, 08:53  


pe napisał/a:
Witajcie.

Moja Mama w poniedziałek zaczyna naświetlania. Przeczesując internet w poszukiwaniu środków polecanych przy łagodzeniu skutków ubocznych napromieniania rejonów głowy i szyi natrafiłam na dwa ciekawe zestawienia. Jedno pochodzi ze strony Podlaskiego Hospicjum, a drugie ze strony Białostockiego CO.

Załączam, może się komuś przyda.


Pomogło, dziękuję
 
crayzy 



Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 325
Skąd: Dolnyśląsk
Pomogła: 43 razy

 #22  Wysłany: 2019-04-01, 21:31  


Eludril
Witam,
Tato po operacji wycięcia raka plaskonablonkowego g2, język oraz dno jamy ustnej plus wezly( czyste), badanie histo b. dobre, operacja radykalna.
Obędzie się bez chemii i naświetlania.
Mam jednak pytanie, do tej pory tzn 6 tyg do płukania jamy ustnej uzywalismy Eludril jednak kazano go odstawić. Szałwią oraz solą nie pozwolono plukac, bo wysusza a już na języku jest biały nalot od suchości. Kazano bardzo uważać aby nie doprowadzić do grzybicy.

Przez cały stres zapomnieliśmy się spytać co mamy używać.
Czy ktoś nam podpowie jaki płyn lub maść powinniśmy używać.

Dodam że tato ma jeszcze przetoke z boku jamy ustnej, więc próbuje pić wodę przez slomke ale wychodzi to dość opornie.
Jedzenie ma do żołądka przez rurkę w brzuchu.
_________________
Nadzieja umiera ostatnia :)
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #23  Wysłany: 2019-04-02, 17:46  


Sensowne wydaje mi się Oralbalance Biotene - https://www.roydental.pl/...-sline-50g/4709
Zapytaj w aptece o preparaty zastępujące ślinę. Na rany Solcoseryl. Powodzenia!
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group