1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak drobnokomórkowy
Autor Wiadomość
nata 


Dołączyła: 07 Maj 2011
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2011-05-07, 21:49  Rak drobnokomórkowy


Witam,jestem tu nowa.SZukam informacji na temat raka drobnokomórkoego,zdjagnozowano go u mojej mamy,wszystkie informacje które dotychczas znalazłam na ten temat nie rokują nic dobrego,jestem załamana.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-07, 22:00  


nata, witaj na forum.
Faktycznie DRP to taki nieciekawy rodzaj nowotworu, który niestety nie rokuje dobrze.
Aby można byłoby Ci pomoć powinnaś przedstawić wyniki TK.
Kiedy zdiagnozowano DRP i jaka jest to postać, ograniczona, czy rozsiana ?
Ile mama ma lat ?
Czy mama jest w trakcie chemioterapii ?
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2011-05-07, 22:01  


Niestety rak drobnokomórkowy (DRP) nie jest dobrze rokującym, z racji swojej agresywności. To zrozumiałe, że czujesz się zła, smutna i załamana. Jednak nie należy poddawać się bez walki, prawda?

Więcej będziemy mogli pomóc, jeśli przedstawisz tutaj wyniki badań mamy (TK klatki, USG jamy brzusznej, może karta wypisowa ze szpitala?).
Jak mama się czuje, w jakim jest wieku, czy cierpi na jakieś inne choroby? Jakie leczenie jest planowane?
_________________
 
nata 


Dołączyła: 07 Maj 2011
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2011-05-10, 19:38  


Witam i serdecznie dziekuje za odzew.Posiadam w tej chwili karte wipisu mamy ze szpitala i mogę coś wiecej napisac.O TUŻ TK klatki piersiowej: Badanie wykonano techniką spiralną(warstwy 7 mm,pitch 1,5 rekonstrukcja obrazu 5mm)przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego.Obwodowy naciek z rozpadem w segmencie 3 płuca lewego wielkości 75*60mm. Średnica rozpadu 23mm.Rozległy naciek lewej wneki przechodzący na śródpiersie-konglomerat węzłów chłonnych wielkoSci 45*65, z wzmocnieniem kontrastowym zwężającym koncentrycznie tętnice płucną lewą do śr 3mm.Zmiana przylega dościany przedniej aorty występującej, pnia płucnegootacz powyżej połowy obwodu oskrzela głównego lewego .Powiększone węzły chłonne dolnego bieguna lewej wneki.Górny biegun ;ewej wneki wciągnięty w opisaną zmiane.Drobny guzek wielkości 4mm przy szczelinie międzypłatowej skośnie po stronie prawej. Powiększony węzeł podosttogowy do11mm(grupy7).Rusztowanie KLATKI KOSTNEJ PIERSIOWEJ PRAWIDŁOWE.Uwidocznione w badaniu górne warstwy jamy brzusznej w tym nadnercza, bez ewidentnych zmian patologicznych.
dodam tylko że reszta wszędzie była ok ,czyli USG jamy brzusznej wszystko bez zmian,panendoskopia zmian nie wskazuje.
Mama wlaśnie dziśiaj dostała pierwszą chemie,czuje się w miare dobrze.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-05-10, 20:22  


Guz faktycznie jest duży, w sąsiedztwie dużych naczyń, dodatkowo wykazuje cechy rozpadu. Węzły chłonne zajęte nowotworowo. Dodatkowo guzek w prawym płucu,
prawdopodobnie przerzut do drugiego płuca.

To dobrze, że USG jamy brzusznej bez zmian.
Czy było wykonane TK głowy?

Jaką chemię mama otrzymuje, schemat PE (podawany przez 3 dni w trybie co 21 dni)?

Na forum jest wiele wątków dotyczących DRP, skorzystaj z wyszukiwarki.
_________________
 
nata 


Dołączyła: 07 Maj 2011
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2011-05-10, 21:13  


Dziękujew za szybką odpowiec, mama dzisiaj własnie dostała chemie która będzie podawana przez trzy dni ,a pózniej siedemna scie dni przerwy i na nowo powtórka,i tak prawdopodobnie przez szejśc cykli,
TK GŁOWY JESZCZE NIE WYKONANO.
prosze mi napisac jakie mogą byc rokowania,bo od lekarza prowadzącego nic konkretnego mie moge się dowiedziec,wszystko tułmaczy ogólnikami,POZDRAWIAM
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-05-10, 22:13  


nata, na Forum jest bardzo wiele wątków, w których opisana jest specyfika tego rodzaju nowotworu. Przejrzyj np. wątek kubanetki, wątek sylw38, wątek skowronki.

W skrócie - DRP jest najbardziej agresywnym nowotworem płuca. Szybko dochodzi w nim do przerzutów. Jednak zazwyczaj dobrze reaguje na chemię I linii (czyli tę, którą Twoja mama teraz dostaje), zmiany ulegają regresji (czyli zmniejszeniu) częściowej lub całkowitej. Niestety po zakończeniu leczenia I linii prędzej czy później dochodzi do progresji, czyli ponownego wzrostu nowotworu, przerzutów do innych narządów. Stosuje się wówczas chemię II linii, jednak zwykle nie daje ona tak dobrych rezultatów jak poprzednie leczenie.
Odpowiedź na leczenie I linii trwa zwykle kilka miesięcy (czasem kilkanaście, ale to głównie w ograniczonej postaci choroby). Przy nawrocie i leczeniu II linii statystyki dają pacjentowi 4-5 miesięcy. Pamiętaj jednak, że są to tylko statystyki - pytałaś o rokowania, więc podaję je, jednak nie należy ich brać jako konkretny wyznacznik czasu przeżycia pacjenta. U każdego choroba przebiega nieco inaczej.

Chemia, jaką otrzymujecie, to PE = cisplatyna + etopozyd, standard w leczeniu I linii DRP.

Polecam też do przeczytania następującą lekturę:
Drobnokomórkowy rak płuca. Zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne Polskiej Grupy Raka Płuca
Maciej Krzakowski, Tadeusz Orłowski, Kazimierz Roszkowski, Marian Reinfuss, Włodzimierz Olszewski, Rodryg Ramlau, Dariusz Kowalski, Krzysztof Konopa, Jacek Jassem, Renata Jankowska, Jerzy Kozielski, Marek Wojtukiewicz, Kazimierz Drosik, Piotr Koralewski
_________________
 
macias 


Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 115
Pomógł: 3 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-10, 22:31  


Witam,
u mojego taty też stwierdzono drobnokomórkowego raka płuc - do konca nie wiem czy w momencie wykrycia była to postać ograniczona czy rozsiana . Było to w listopadzie ub. roku. Tata przeszedł 6 cyki chemii PE. Po chemii nastąpiła remisja ale nie całkowita, tata przestał kaszleć - tylko szybko się męczy. W piątek dowiedziałem się ze ma przerzuty do mózgu, niby nie duży bo 6 mm ale jednak, czeka teraz na naświetlanie głowy. Wiem jak Ci ciężko, sam martwię sie o tatę bo lekarze nie mówią nic konkretnego, jednak mimo wszytko wydaje mi się ze u taty na razie nie jest źle, poza tym że szybko się męczy, ale innych objawów choroby nie ma. Mam nadzieję,że wszytko potoczy się pomyślnie i mimo przerażających statystyk liczę na to,że będzie wszytko dobrze.
Powiem Ci ze jak w listopadzie dowiedziałem się o chorobie taty i zacząłem czytać informację na jej temat to nie liczyłem na to, że bedzie tak dobrze jak jest do tej pory, więc nie ma co się zamartwiać na zapas
Pozdrawiam i trzymam kciciuki za mamę
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #9  Wysłany: 2011-05-10, 23:27  


nata, tak jak napisał Ci macias musisz się nauczyć żyć z rakiem. Niestety bedzie to życie pod górke, ale też będą dni radosne i właśnie takich dni życzę jak najwięcej.
Pamiętaj o badaniu krwii z rozmazem po dniach po cyklach chemioterapii.
Na wymioty dostaniecie receptę, chociaż nie zawsze występują.
Rokowania napewno już przeczytałaś 11 miesięcy od momentu wykrycia nowotworu, ale tak jak napisała absenteeism, nie ma co patrzeć na statystyki. U nas było 15 miesięcy.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Johanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd: Łódź
Pomogła: 112 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-11, 12:17  


Witajnata,
Wiem co czujesz! Ja też zmagam się wspólnie z moim mężem z DRP. Również na początku zawalił mi się świat. Dajemy radę i Wy także nauczycie się z TYM żyć. Trzeba zawsze myśleć POZYTYWNIE. Ściskam Cię bardzo mocno i życzę siły.
_________________
NIL DESPERANDUM
 
nata 


Dołączyła: 07 Maj 2011
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2011-05-11, 18:00  


Witam Wszystkich i serdecznie dziękuje za słowa wsparcia i otuchy.
Staram się byc śilna ale nie zawsze to wychodzi,naprzykład teraz łzy same cisną się do oczu.Johanka i Macias ja również życze wam dużo siły w walce z chorobą waszych bliskich.Pozdrawiam cieplutko i jeszcze raz dziękuje
 
Johanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd: Łódź
Pomogła: 112 razy

 #12  Wysłany: 2011-05-12, 02:03  


nata, Będzie dobrze. Uwierz! Musisz mieć dużo siły. Kto, jeśli nie My?

[ Dodano: 2011-05-12, 02:04 ]
:) Buziak dla Ciebie.
_________________
NIL DESPERANDUM
 
nata 


Dołączyła: 07 Maj 2011
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2011-05-14, 22:53  


Johanka
podobno wiara czyni cuda,wiec WIERZE musi byc dobrze!!!
Mama wszła ze szpitala,narazie wszystko jest OK!!! I oby tak najdłużej!!!
Pierwsza chemi za nami, i mama czuje się dobrze, a lelarze straszyli że może byc zapaśc,strasznie się bałam!!!
Dzęki Bogu wszystko poszło OK!!!
Teraz czekamy na następną!!!
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #14  Wysłany: 2011-05-14, 23:25  


nata napisał/a:
lelarze straszyli że może byc zapaśc

Nie rozumię, dlaczego zapaść ?

Po pierwszym cyklu rzadko występuja objawy uboczne.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #15  Wysłany: 2011-05-15, 03:24  


To bardzo dobrze, nata. Najważniejsze co my jako rodzina możemy zrobić- jak najwięcej wiedzieć o chorobie naszych bliskich i starać się im pomóc, żeby nie cierpieli. Życzę jak najwięcej takich chwil- kiedy Mamusia będzie czuła się dobrze :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group