1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi - leczenie oszczędzające i rekonstrukcja
Autor Wiadomość
sara37 


Dołączyła: 13 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: śląsk

 #1  Wysłany: 2010-06-14, 11:31  Rak piersi - leczenie oszczędzające i rekonstrukcja


Rozpoznanie: C50.9 Rak piersi prawej T2N2M0. (Mam 36 lat).
Jestem w trakcie chemioterapii wg systemu FAC (rytm 21 dni)
podawają: 5Fu - 790 mg i.v.; ADM - 80 mg i.v.; CTX -790 mg i.v.

Po chemioterapii czuje się dobrze i podobno z węzłów chłonnych wszystko pięknie schodzi (pani doktor powiedziała że jest już malutkie), guz piersi też jest mniejszy.
Robiono mi rozne badania ale nie mam wyników (nie dawają).

Ostatnio miałam robioną biopsję gruboigłową (mammotomiczna) w celu określenia receptorów ER, PR i HER.
Oczywiści wyników z PR, ER nie mam (lekarz powiedział że wyszły 3 x +++) - czy to dobre wyniki.
Wyniki z HER - (++) - zlecono badanie FISH. ( wyczytałam gdzieś że ma być -(minus))
Rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum NG1, G1
IM: 6/10 HPF
Kategoria: B 5b
Opis makroskopowy:
8 wałeczków tkankowych długości 0,4 cm do 1,5 cm

Zakwalifikowano mnie do leczenia operacyjnego - próba leczenie oszczędzającego. Terim operacji - koniec lipca.

Nie rozumiem też pojęcia - "do rozważenia IORT".

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ Dodano: 2010-06-14, 12:04 ]
Miałam również robione badania genetyczne (jestm obciążona genetycznie) - wynik " nie znaleziono uszkodzenia genetycznego w genach BRCA1 i BRCA2".
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-06-14, 14:13  Re: Rak piersi - prosze o wyjaśnienie wyników


sara37 napisał/a:
Nie rozumiem też pojęcia - "do rozważenia IORT".


IORT to Intraoperative Radiation Therapy, czyli śródoperacyjna radioterapia. Jeżeli znasz angielski, można poczytać o tym w kontekście raka piersi np. TUTAJ.

A cytując stąd:
"Radioterapia śródoperacyjna (IORT) – jest metodą napromieniania w trakcie operacji chirurgicznej polegającej na zogniskowanym napromienianiu wokół loży po wycięciu guza nowotworowego i marginesu otaczających zdrowych tkanek lub w przypadku nieresekcyjnego guza (np. w przestrzeni poza otrzewnowej) stwierdzonego w trakcie zabiegu operacyjnego."
 
sara37 


Dołączyła: 13 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: śląsk

 #3  Wysłany: 2010-06-14, 19:20  


Dziekuję bardzo za odpowiedź. A co z resztą wyników, są aż tak złe. Ja nie mam zamiaru tak szybko sie poddać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2010-06-14, 20:27  


O reszcie wyników nie wypowiadałam się, bo aż tak się na tym nie znam - nie dlatego, że są złe :)

Przede wszystkim przedziwne jest dla mnie zjawisko o którym piszesz - że lekarze nie dają wyników. Bo skoro nie informują Cię o wynikach badań, to ich po prostu ŻĄDAJ. Masz prawo znać swoje wyniki i tego się domagaj, obojętnie od stopnia niechęci personelu. Pamiętaj, że im mniej masz informacji, tym mniejsze pole działania. Także - odwagi i do dzieła :)

To dobrze, że będzie wykonany FISH, jest to standardowe postępowanie w przypadku stwierdzenia HER2 ++. Jeśli wynik FISH będzie dodatni, a więc zostanie stwierdzona nadekspresja receptora HER2, będzie to negatywny czynnik rokowniczy, ale też będzie to dawało możliwość zastosowania leczenia trastuzumabem (herceptyną) i nieco lepszą odpowiedzią na chemioterapię antracyklinami.

Ekspresja receptorów PR i ER to pozytywny czynnik rokowniczy, dzięki temu będzie możliwe zastosowanie hormonoterapii.
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #5  Wysłany: 2010-06-14, 21:38  


Witaj :) . Z tego co piszesz nie za wiele można wywnioskować, ale z tego co widzę to : po pierwsze - jesteś hormonozależna, czyli dobrze ( nie ma procentowo podanych wyników, więc nie wiadomo w jakim stopniu ) .Po drugie - jesteś Her2 dodatnia (++), czyli żle . Zwiększa to agresywność nowotworu. Po trzecie twój lokator to w trzystopniowej skali (G1-G3) jedyneczka, czyli bardzo dobrze, bo najlepiej zróznicowany, a co za tym idzie najmniej złośliwy. Z klasyfikacji - T2 - guz wielkości 2,0 - 5,0 cm, czyli dość duży, N2 - obecne przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych po stronie guza; węzły nieruchome w stosunku do siebie lub/i otoczenia ,M0 - nie stwierdza się obecności przerzutów odległych . Uogólniając, jest to stadium raka 3a, czyli regionalne późne . Dziwi mnie trochę decyzja lekarzy o próbie leczenia oszczędzającego w tym stadium :roll: . Na moje oko powinna być zrobiona radykalna mastektomia wraz z usunięciem węzłów chłonnych. To zbyt wysokie stadium na operacje oszczedzającą według mnie. Ale to tylko moje mało fachowe zdanie ;) . Wkońcu lekarzem nie jestem. Życzę ci duuuuużo zdrówka i pokonania tej gadziny. Pisz co u ciebie. Pozdrawiam
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
sara37 


Dołączyła: 13 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: śląsk

 #6  Wysłany: 2010-06-14, 22:05  


dziękuje bardzo
 
sara37 


Dołączyła: 13 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: śląsk

 #7  Wysłany: 2010-06-15, 18:35  Rak piersi - leczenie oszczędzające i rekonstrukcja


Mam pytanie - czy ktoś miał robioną rekonstrukcję piersi w Centum Onkologii w Gliwicach podczas operacji.
A jeśli tak to gdzie mam to sobie załatwic.

Obecnie mam wyznaczoną date operacji i ma to być operacja oszczędzająca ale wiadomo różnie w życiu bywa.
Jakieś papiery juz musiałam podpisać że zostałam poinformowanao o ew. usunięciu całkowitym piersi.

Z góry Dziękuję za każdą informację i życze dużo zdrówka.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group