Witam. Moja mama w grudniu 2011r. miala opreacje guza mózgu (przerzut z płuc), po badaniu histopatologicznym wynikło że jest to nowotwór drobnokomórkowy płuc.
Obenie jest już po szściu "cyklach" chemioterapii, 10 naświetlaniach głowy i 30 lampach na płucach (naswietlanai zakończyła 2 września).
Prosze o informacje:
- jak długo działa taka chemia (zakonczona w czerwcu), bo wizyte w centrum chorob pluc ma dopiero na grudzien?
- jak długo oddzialywuja te lampy na organizm?
- jakie sa rokowania?
Co do tego pytania to chyba nikt precyzyjnie nie odpowie. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na leczenie i kwestia rokowań jest naprawdę indywidualna dla każdego pacjenta.
Witaj na forum.
Jaką dawką łączną była naświetlana klatka piersiowa i z jakich wskazań?
Jaki schemat chemii mama otrzymywała?
Kiedy miały miejsce naświetlania głowy i w jakiej dawce łącznej?
Jaki był zakres operacji neurochirurgicznej i sytuacja w OUN - ile było przerzutów, czy wycięto je całkowicie (wyniki TK/MRI głowy) ?
Jak wyglądała wcześniej i obecnie sytuacja w klatce piersiowej (wyniki TK klatki piersiowej) ?
Jeśli jesteś w posiadaniu dokumentacji odpowiadającej na ww. pytania i możesz ją tu wkleić/przepisać, będziemy wdzięczni.
[ Dodano: 2012-09-19, 20:25 ]
ewka1 napisał/a:
megi237 napisał/a:
jakie sa rokowania
Co do tego pytania to chyba nikt precyzyjnie nie odpowie.
Akurat kwestia rokowań jest zwykle rozwiązywana czysto statystycznie. W DRP w stadium choroby rozległej mediana czasu przeżycia przy zastosowaniu wielolekowej chemioterapii wynosi 7-11 miesięcy. Ale to oczywiście tylko statystyka.
1. Naświetlania głowy (12.06 - 03.06.2012r):
- Radioterapia paliatywna fot. 6 MeV na obszar mózgowia do Dc = 30 Gy/10 fr
2. Naświetlania klatki piersiowej (25.07 - 02.09.2012r):
- Radioterapia techniką IMRT (V-MAT) fot. 6 MeV na obszar guza płuca prawego oraz węzły chłonne śródpiersia do Dc = 60 Gy/30 fr
3. TK klatki piersiowej z kontrastem z dnia 01.12.2011r
W segmencie 10 płata dolnego płuca prawego obwodowy guz o wymiarach ok. 4,5 x 3,2 cm. Guz położony jest przykręgosłupowo, nacieka opłucna oraz śródpiersie. Obraz wskazuje również na naciek przełyku na odcinku ok. 2,5 cm. Guz tworzy konglomerat z przerośniętą tkanką chłonną okołoskrzelową prawej wnęki (segmentów podstawnych i oskrzela płata dolnego).
Nie stwierdza się istotnego zwężenia drzewa oskrzelowego.
Pojedynczy, powiększony węzeł chłonny oskrzelowy po stronie prawej śr. ok. 1,5 cm.
W obu płucach pojedyncze guzki podopłucnowe śr. poniżej 5mm - nie można wykluczyć zmian metastatycznych.
W lewym nadnerczu zmiana lita śr. ok. 1,5 cm - możliwe ognisko metastatyczne.
4. TK klatki piersiowej z kontrastem z dnia 14.06.2012r
Regresja masy guza w segmencie 10 płuca prawego - w jego poprzedniej lokalizacji widoczny jest obecnie obszar konsolidacji o nieregularnym kształcie i wielkości 2,9 x 1,9cm w przekroju poprzecznym. Wymiar górno-dolny zmiany nie przekracza 1 cm. Jak poprzednio widoczne sa pasmowate wypustki łączące ognisko z pogrubiałą na tym poziomie opłucną.
W obrębie dolnej części ogniska widoczna jest niewielka przestrzeń powietrzna - najpewniej poszerzone oskrzele.
Nie uległy zmianie drobne guzki obserwowane obwodowo w obu płucach, z których największy położony jest w segmencie 2 płuca prawego (średnicy 0,7 cm).
Pogrubienie ścian oskrzeli dolnopłatowych ppo stronie prawej. Ich światło w odcinkach subsegmentarnych jest odcinkowo zaczopowane. Nowych zmian ogniskowych w miąższu płucnym nie stwierdza się.
Ściana przełyku nieco pogrubiała (do 0,7 cm).
Guzek w lewym nadnerczu wielkości jak poprzednio ok. 1,5 cm.
5. Zakres operacji neurochirurgicznej:
TK głowy z dnia 28.11.2011r.:
Głównie w lewej półkuli móżdżku, przykomorowo widoczne nieprawidłowe, hypodensyjne masy tkankowe z silnie wzmacniająca się hyperdensyjną obwódką. Wielkość kulistej zmiany sięga 3 cm średnicy. Wokół guza głównie w lewej półkuli móżdżku widoczny obrzęk miejscowy. Część masy guz zlokalizowana jest w prawej półkuli móżdżku. Nie można wykluczyć że punktem wyjścia jest ściana komory 4, która jest uciśnięta i przemieszczona na prawo.
Nadnamiotowo tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych. Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny nieposzerzony.
W MRI głowy widoczny w lewej półkuli móżdżku o robaku lito-torbielowaty guz.
6. Chemioterapia w sześciu cyklach (Cisplatyna + Vapesid).
Napisałam chyba wszystko, ale szczerze mówiąc nie bardzo to rozumie.
Proszę o pomoc.
Czy podczas operacji guz mózgu został wycięty całkowicie?
Dopytywałam z jakich konkretnie wskazań naświetlano klatkę piersiową, bo sytuacja jest dość dziwna - stwierdzono DRP w stadium ED, a więc choroby rozległej, w którym standardowo nie stosuje się naświetlań klatki piersiowej w dawce radykalnej. Lekarz więc albo ma własny plan leczenia chorej, albo... w zasadzie nie wiem, jaka jest inna opcja.
DRP to niestety agresywny nowotwór, tak jak pisałam rokowania nie są pozytywne. Chemioterapia nie przyniosła regresji całkowitej, a jedynie częściową. Ile będzie działała - tego niestety nikt nie przewidzi.
z tego co wiem to guz mózgu został usuniety w całości,a naswietlania zaleił lekarz po zakonczonej chemioterapii (raczej pani doktor miala swoja wizje leczenia).
Jednego nie rozumię a mianowice mama skonczyla 02.09.2012r naswietlania a do kontroi do centru chorob płuc ma sie zgłosic dopiero 11.12.2012r. czy to nie jest za pozno, bo jest to dosc odlegly termin
Przypuszczam, że lekarz zakończył po prostu swoją wizję leczenia I linii - wówczas właśnie wykonuje się badania kontrolne po 3 miesiącach od zakończenia I linii, co tu wypada mniej więcej na grudzień właśnie.
Jeśli na kontrolnym TK rozpozna się progresję choroby, to wówczas włącza się II linię leczenia (chemioterapię w innym schemacie).
megi237, Tak jak napisała absenteeism, kontrolne TK po ok 3 miesiącach.
Jednak bywa tak, że progresja występuje szybciej i wtedy II-gą linię leczenia trzeba wdrożyć szybciej.
Jeżeli zauważysz u mamy niepokojące objawy, musicie wcześniej skonsultować się z onkologiem.
pozdrawiam
_________________ "Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
witam.
od okolo 2 tyg. mame bardzo boli lewa reka, z dnia na dzien bol sie nasila. czy to moga byc objawy przerzutu do kosci?
U mojej teściowej to był pierwszy oznak przerzutow do kosci(tesciowa zmarla dwa tyg. temu).
Mogą, ale mogą to być też inne rzeczy.
Mama powinna zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który być może zleci odpowiednie badania oraz włączy leki p/bólowe, by mama nie odczuwała bólu.
MRI OUN:
Opis badania:
Badanie MR głowy wykonany w sekwencji SE (obrazy T1-zależne), w sekwencji TSE (obrazy T2-zależne) i w sekwencji FLAIR fat-sat: w projekcjach osiowych, czołowych i strzałkowych. Wykonano także badanie w obrazach T1 - po dożylnym podaniu kontrastu oraz obrazowanie dyfuzji w sekwencji DWI.
Cechy umiarkowanego, symetrycznego zaniku korowo-podkorowego mózgu.
W lewej półkuli móżdżku stwierdza się obecność delikatnych zmian bliznowatych po zabiegu operacyjnym. Nie uwidoczniono cech wznowy miejscowej operowanej zmiany meta w móżdżku.
W badaniu wykonanym po dożylnym podaniu kontrastu przy bocznej powierzchni rogu czołowego komory bocznej prawej oraz w sąsiedztwie bocznej powierzchni przedniego odcinka trzonu komory bocznej lewej uwidocznily sie obrączkowate, guzkowe struktury wielkości: 0,9 x 0,6 cm w przekroju poprzecznym. Przy bocznej powierzchni trzonu komory bocznej prawej widoczne są dwie kolejne, mniejsze srtuktury o tym samym charakterze. Obrączkowate ognisko wzmocnienia kontrastowego uwidacznia się również w komorze trzeciej.
Przy bocznej powierzchni rdzenia szyjnego po stronie prawej na wysokości zęba obrotnika widoczna jest kolejna struktura ulegająca obrączkowatemu wzmocnieniu kontrastowemu. Jest ona nieregularna, osiąga wielkość: 1 x 0,5 cm (CC x AP).
W okolicy ciemieniowo-potylicznej prawej półkuli mózgu stwierdza się obecność pasmowatej struktury hiperintensywnej w obrazach T2-zal. i FLAIR, która może odpowiadać zmianie bliznowatej po drenażu dokomorowym. Poza tym obraz mózgowia i przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych jest w normie.
R: Obraz MR przemawia za guzkami o charakterze meta zlokalizowanymi podwyściólkowo w układzie komorowym nadnamiotowym - obraz rozsiewu procesu npl drogą plynu mózgowo-rdzeniowego. Guzek przy bocznej powierzchni rdzenia kręgowego po stronie prawej, widoczny jedynie w niektórych sekwencjach badania, ma najpewniej ten sam charakter.
dostalismy wczoraj wynik rezonansu i wtedy lekarz powiedzial mamie ze dalsze leczenie bedzie zrobienie wlewki przez rdzen bezposrednio do mozgu a jezeli pojdzie cos nie tak to plyn zostanie usuniety. nic z tego nie rozumie po tych slowach.jutro mama idzie do szpitala. A co oznaczja te wyniki?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum