1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
WYNIK BADANIA RTG
Autor Wiadomość
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #91  Wysłany: 2010-04-23, 21:25  


Pacjent leczony ambulatoryjniefotonami X 20MV na guz płuca prawego i regionalne węzły chłonnechonne sródpiersia df 1,8Gy/guz do dawki 43,2GY/guz ,nastepnie na guz płuca prawego df 2Gy/guz do dawki całkowitej 69,2Gy/guz.

Ca pulm dex .St.p.chemiother.incompletam.St.post radiotherapiam.
Seanse radiotrepii.
HP:Foci carinomatosi non microcellulare.

TK kontrolne 27,08, 2010,

Zakonczylismy ale z jakim rezultatem???????????????????????????????????????????????????
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #92  Wysłany: 2010-04-24, 23:07  


cleo33 napisał/a:
Ca pulm dex .St.p.chemiother.incompletam.St.post radiotherapiam. HP:Foci carinomatosi non microcellulare.
Tłum.: Rak płuca prawego. Stan po niekompletnej chemioterapii. Stan po radioterapii. Rozpoznanie (histpat): nacieki raka niedrobnokomórkowego.

cleo, a propos radioterapii - tata był oczywiście naświetlany w dawce radykalnej.

Radykalne naświetlanie NDRP to dawka całkowita 66-70 Gy (w dawkach frakcyjnych 1,8-2,0 Gy dziennie).
Na węzły chłonne śródpiersia zastosowano dawkę odpowiadającą naświetlaniu elektywnemu (coś w sensie 'na wszelki wypadek' - czyni się to, gdy węzły wydają się podejrzane klinicznie, np. ich wielkość, a nie ma potwierdzenia przerzutów drogą histpat.) - to właściwe postępowanie.

I nieśmiertelny temat dexamethasonu - informowanie pacjenta jak ma i do kiedy zażywać tego typu leki w biegu na korytarzu trochę mnie szokuje..
Otóż sprawa nie jest wyjaśniona - jeśli ma być przyjęte jedno opakowanie, to dawkę dzienną w miarę ustępowania objawów po radioterapii powinno się stopniowo zmniejszać.
Nie wolno utrzymywać przez dłuższy czas wysokich dawek i potem nagle lek odstawić (bo skończyło się opakowanie na przykład!..) - grozi to bowiem spowodowaniem niewydolności kory nadnerczy.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #93  Wysłany: 2010-04-24, 23:52  


Własnie w CO nam tego nie powiedziała lekarka tak jak ww pisałałam miałam szczecie ze wogóle ją na chwile przytrzymałam zadajac pytanie :roll: tam wogóle technicy ,studenci etc nie ma chwili wytchnienia ....przesiedziałam tam kilkanscie godz wiec rozumie ze p.dr jest rozchwytywana i nie ma tyle czasu sa sprawy pilne i pilniejsze .

Natomiast jak Wiesz tato dojeżdzał na naswietlania za szpitala chorób płuc niedaleko CO i własnie tam p dr powiedział ze absolutnie nie należy tak nagle odstawiac Pabi.

Przy wypisie zaznaczył tydzien tak jak dotychczas pozniej 2* przez tydzien a pozniej 1* przez tydzien czego w CO takim instytucie nie dowiedzielismy sie :cry: przykro.

Dziekuje serdecznie DSS
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #94  Wysłany: 2010-04-28, 20:11  


Witajcie ,tato po zakończonej radioterapii czuje sie dobrze powoli zaczynamy odstawiac dexsamethason(czy słusznie?)zawsze mam watpliwości niewiem ale ten lek nigdy nie daje mi spokoju :<: natomiast chciała bym sie dowiedziec czy ,gdy odstawimy juz steryd moge tacie podawac thiokodin ?poniewaz tato ma kaszel czasami odrywa mu sie bardzo duzo "czegoś"a syropki generalnie słuza według mnie jak umarłemu świeczka :<:

Kontrolne Tk w sierpniu.
Czy można zrobic wczesniej czy czekac na termin z CO?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #95  Wysłany: 2010-05-01, 00:54  


cleo33 napisał/a:
odstawimy juz steryd moge tacie podawac thiokodin ?

Oczywiście, czemu nie? Tylko nie 'na wszelki wypadek', a wtedy gdy będzie potrzebny. Może się okazać, że trzeba będzie stosować regularnie, a może i nie (czego serdecznie Wam życzę).

cleo33 napisał/a:
poniewaz tato ma kaszel czasami odrywa mu sie bardzo duzo "czegoś"

Thiocodin generalnie jest na suchy bezproduktywny kaszel (zmniejsza odruch kaszlowy). Natomiast jeśli jest to 'mokry' kaszel z 'odrywaniem się' to bardzo dobrze - oznacza to, że odksztuszana jest zalegająca w oskrzelach wydzielina.
Możliwe, że remisja będąca wynikiem naświetlania 'odczopowała' oskrzela uciśnięte lub zamknięte wcześniej przez guz, co w tej sytuacji umożliwia efektywny kaszel (wcześniej wydzielina zalegająca w dalszej części oskrzela, za guzem, po prostu nie miała jak być wydalona).

Powyższe wydaje się mocno prawdopodobne, bo z tego co pamiętam to guz zamykał światło oskrzela górnopłatowego.

cleo33 napisał/a:
Kontrolne Tk w sierpniu.
Czy można zrobic wczesniej czy czekac na termin z CO?

Tylko jeśli działoby się coś niepokojącego. W przeciwnym wypadku sierpniowy termin TK jest ok :)
To samo dotyczy innych badań obrazowych (np. USG brzucha).

To, na co trzeba zwracać uwagę to potencjalne infekcje górnych dróg oddechowych (chodzi o to, by je 'wyłapać' zanim dojdzie do np. zapalenia płuc) oraz objawy mogące sugerować chorobę zakrzepową.
Generalnie - dopóki nie ma niepokojących objawów (nasilających się, bądź nowych - których wcześniej nie było) to .. trzeba żyć normalnie :)
ściskam mocno!
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #96  Wysłany: 2010-05-18, 21:50  


Witam od niedzieli tato ma temperature podwyższona 37,5-38 stopni(zawsze w południe) ,na jutro zarejestrowałam do rodzinnego .
Niewiem czy cos sie przyplątało :?ale?: czy to ta pogoda :?ale?: bo ogólnie nie czuje sie zle :<:
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #97  Wysłany: 2010-05-19, 22:29  


tatao był dzis u pulmonologa na miejscu zrobili rtg nic sie nie pogorszło nawet zdjecie przed radioterapia wskazywało na zamkniecie swiatła oskrzeli sie zmniejszyło aczkolwiek p dr stwierdził ze ta gorączka mże byc spowodowana jeszcze popromienna chorobą, przepisał leki wziewne na wszelki wypadek i za mies do kontroli :?ale?:
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #98  Wysłany: 2010-05-19, 22:41  


cleo33 nie wiem czy pamietasz jak pisałam ze moja mama też miała po radio gorączke która raz była raz nie i zadnych innych objawów nie miała. Dostała wtedy antybiotyk i niby przeszło ale czy po antybiotyku czy samo to nie wiem. Pozdrawiam :tull:
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #99  Wysłany: 2010-05-19, 22:43  


Własnie nie wiem co to za gorączka bo ogolnie nic tatke nie boli tylko ta goraczka i i ogolne ze samopoczucie :<:
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #100  Wysłany: 2010-05-19, 22:53  


cleo33 co to znaczy że źle sie czuje, jest słaby na siłach czy cos powazniejszego mu dolega? Bo pamietam ze moja mama też była ogólnie osłabiona, ciężko jej się chodziło, miała kaszel większy i przy tej gorączce miała straszne dreszcze, ze nawet gorączka nie była wysoka a telepało nią strasznie. W sumie to telepanie to zaczeło sie juz wczesniej a dopiero potem dołączyła gorączka.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #101  Wysłany: 2010-05-19, 22:57  


banialukadokładnie niby nic tylko temperatura i cały czas jakby mu było zimno (nawet wieczorem mi sie skarżył ze lezał pod kołdra w polarze)no ba .... a w mieszkaniu grzeja :?ale?:
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #102  Wysłany: 2010-05-19, 23:03  


cleo33 no to ja sie skłaniam do tego ze to bedzie to samo co u mojej mamy i ze to raczej skutki radio :roll: bo moja mama tez lezała pod pierzyną i nią telepało, wtedy kiedy wszyscy sie pocili to ona sie trzęsła z zimna :roll: Ja tez wtedy panikowałam bo nie spotkałam sie z czymś takim ale jak teraz opisujesz objawy Taty to wydaje mi sie ze to jednak skutki radio tak sie objawiają. W każdym badź razie zycze zdrowka dla Taty :tull:
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #103  Wysłany: 2010-05-22, 20:20  


dziewczyny :-(
Tato cały czas ma goraczke 37,5 -38 strasznie sie martwie niewiem czy słusznie ta goraczka w pewnym sensie odbiera mu ta radosc która miał do tej pory zaczyna coraz wiecej kaszleć bezproduktywnie (bardzo brzydki kaszel)
Niewiem czyzby to juz była progresja :cry:
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #104  Wysłany: 2010-05-22, 20:37  


Raczej infekcja.
Trzeba tatę osłuchać i dobrze by było wykonać RTG kl.piersiowej.

[ Dodano: 2010-05-22, 21:34 ]
Ach, przepraszam - nie doczytałam, widzę że RTG było wykonane 3 dni temu, jeśli jednak kaszel się zaostrza (i jest dodatkowym objawem prócz gorączki) to trzeba będzie ponownie zgłosić się do lekarza. To, że 3 dni temu w RTG nie wyszło nic niepokojącego nie oznacza, że nie było to rozwijające się zapalenie płuc (bakteryjne lub popromienne). Być może trzeba by było wykonać morfologię z rozmazem i CRP by sprawdzić co się dzieje.
Pamiętaj cleo, że najistotniejsza jest zawsze obserwacja chorego - jeśli jego stan się pogarsza, to trzeba szukać dalej i mieć ograniczone zaufanie do wyników badań wykonanych dotychczas.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #105  Wysłany: 2010-05-23, 19:40  


Tata cały czas słaby dzis nawet nic nie jadł bo nie ma apetytu wczoraj wieczorem zjadł
"odrobinke" i mówił ze w nocy to zwrócił :?ale?:
Najbardzie mnie martwi że bardzo bardzo ciezko mu chodzić taki słaby .

Pytanie moje poniewaz w srode na gdy był u lekarza przepisał mu lek Seretide(wziewny) i przeczytawszy ulotkę nie wiem co o tym myslec :?:
Działania niepożadane wystepujace czesto;
-nieregularne bicie serca (cisnienie taty 105/60 /110)
-kurcze mięśni
-zakażenie dolnych dróg oddechowych(zapalenie płuc,oskrzeli)
-obnizenie stężenia potasu w surowicy
-zapalenie zatok

Czy lek ten może w jakikolwiek sposób miec wpływ na tak strasznie pogarszajacy sie stan taty???
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group