Badanie tomografii niskodawkowej klatki piersiowej w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.
Data badania: 2014-11-19
Wynik: negatywny, tylko zmiany dodatkowe.
Opis: w seg. 4 płata środkowego skupisko drobnych uwapnionych guzków o łącznym wymiarze ok. 28x11mm. Nieduża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Prawa nerka o policyklicznych zarysach z hipodensyjnymi zmianami - do zestawienia z badaniem usg. W
śródpiersiu w okolicy prawego przedsionka serca gładko odgraniczona zmiana ok. 30x11mm
o densyjności typowej dla płynu najpewniej torbiel celomiczna.
Po otrzymaniu wyniku mamę skierowano na poszerzone badania diagnostyczne. Będzie przyjęta na kilka dni do szpitala i pierwszym badaniem jakie będzie miała wykonane będzie rezonans magnetyczny klatki piersiowej. Poszerzona diagnostyka ma obejmować, ze względu na rozmiary, uwapnione guzki i torbiel celomiczną.
W związku z powyższym mam pytanie czy wynik TK i wskazania do dalszej diagnostyki wskazują, że należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia nowotworu płuc?
Zasadnicza odpowiedź na Twoje pytanie zawarta jest w wyniku TK - czyli wynik negatywny.
Natomiast zostały wykryte w badaniu zmiany (określone jako dodatkowe) i trzeba to wyjaśnić.
Proszę spokojnie czekać na dalszą diagnostykę.
Dziekuje. Dalsza diagnostyka będzie prowadzona w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Czytałam na forum ze to dobry ośrodek i pomimo ze mamy daleko to sie zdecydowaliśmy. Mam nadzieje ze to dobry wybór.
Pozdrawiam
Dobry wieczór.
Moja mama ma wynik rezonansu magnetycznego, poniżej przepisuję wynik.
MRI KLP:
Badanie klatki piersiowej z podaniem kontrastu wykonano w obrazach T1, T2, zależnych, sekwencjach TRUFI, HASTE, BLADE, DWI/ADC, VIBE, cine.
Dobrze odgraniczona, torbielowata struktura przylegająca do prawego przedsionka o wymiarach 41x10x30 mm. W obrębie zmiany pojedyncza przegroda. Zmiana jest hipertensyna w obrazach T2 zależnych, o pośrednim sygnale w obrazach T1 zależnych (najpewniej ze względu na wysoką zawartość białka) i nie ogranicza dyfuzji. W badaniu po podaniu kontrastu nie ulega wzmocnieniu - obraz wskazuje na torbiel celomiczną śródpiersia.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia.
Obustronnie liczne torbiele nerek największa o średnicy 7cm w nerce prawej - do zestawienia z badaniem USG.
Na tym zakończono diagnostykę i teraz mama ma pojawić się na kontroli w poradni chorób płuc za pół roku.
Ja jednak chciałabym zasięgnąć Waszej opinii na temat tego wyniku. Zastanawiam się czy jednak nie byłoby wskazane wykonanie biopsji tej torbieli. Chyba byłabym spokojniejsza.
Zmiana jest opisana jednoznacznie przez radiologa jako torbiel, nie wzmacnia się po podaniu kontrastu czyli nie ma unaczynienia - biopsja nie jest wymieniona w opisie badania jako konieczna do potwierdzenia tego opisu. Skoro torbiel jest bezobjawowa to pewnie dlatego lekarze proponują obserwację i kontrolę - jeśli będzie dawać jakieś objawy kardiologiczno/oddechowe to być może zadecydują o wycięciu ( lub punkcji). Pozdrawiam
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum