1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czerniak złośliwy typy SSM
Autor Wiadomość
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #31  Wysłany: 2014-11-10, 13:23  


Najwazniejsza jest glebokosc nacieku. 0.4mm to bardzo malo i przewaznie nie robi sie nic wiecej poza poszerzeniem marginesow. Badanie wezlow owszem jesli inne parametry sa wyzsze lub sa inne wskazania. Radzilbym zabierac wszystko i isc do innego lekarza jesli ten sam nie wie czego chce, powtarzac badanie, czemu, zle zrobili za pierwszym razem? Wycinac wezel chlonny? Jakie ma do tego przeslanki? To jakis konowal a nie lekarz.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #32  Wysłany: 2014-11-10, 18:01  


Wiesz co. Moze napisz maila do prof. Rutkowskiego przepisz wyniki. Napewno prof. zauwazy ,ze brakuje oznaczenia IM. Bo ja nadal twierdze, ze ten parametr powinien byc oznaczony. Oczywiscie, ze wyciecie wezla wartownika niczego nie gwarantuje, ale skoro jest taka procedura to czemus sluzy.
 
heag 


Dołączyła: 06 Lis 2014
Posty: 10

 #33  Wysłany: 2014-11-10, 22:41  


Myszko, dzięki za radę, myślę, że to najlepsze rozwiązanie.
 
heag 


Dołączyła: 06 Lis 2014
Posty: 10

 #34  Wysłany: 2014-12-02, 14:23  


Witam Was wszystkich po dość długiej nieobecności na forum. Biegałam po badaniach, zrobiłam usg jamy brzusznej, węzłów chłonnych, RTG klatki piersiowej i jak na razie wszystkie wyniki są ok. Byłam na prywatnej konsultacji u dr. Dziewirskiego, powiedział, że nie widzi postaw do badania i wycięcia węzła wartownika, zalecił poszerzenie marginesu i stwierdził, że następna kontrola za rok. Poszerzenie zrobił mi ten sam chirurg onkolog, który wycinał zmianę. Analizując jednak Wasze dyskusje, spokoju nie dawał mi ten nie oznaczony indeks mitotyczny. Postanowiłam zadzwonić do tej pracowni histopatologii i poprosić o odpłatne wykonanie tego badania, dzisiaj otrzymałam informacje, że IM wynosi 1/20hpf, mam ogromną prośbę o interpretacje tego wyniku, jeśli ktoś potrafi go rozszyfrować, bo u Was IM podawany jest w ilości komórek na mm2, a tu jakaś zupełnie inna wielkość. Przyznać muszę, że po tej peregrynacji po gabinetach, te dobre wyniki obrazowe dały mi trochę nadziei że będzie ok, a tu tymczasem znowu obawy, czy to poszerzenie to wystarczające postępowanie, czy trzeba dobijać się gdzieś znowu i szukać dalszego leczenia. Bardzo Was proszę napiszcie coś o tym IM.Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #35  Wysłany: 2014-12-02, 16:06  


Pisalas maila do profesora?Co odpisal?A i jeszcze jedno pytanie czy dr.Dziewirski nie zauwazyl braku oznaczenia IM?
 
heag 


Dołączyła: 06 Lis 2014
Posty: 10

 #36  Wysłany: 2014-12-02, 16:58  


Myszko, jeśli chodzi o kontakt z prof. to go nie nawiązałam, a dr. Dziewirski, po obejrzeniu wyniku histopatologii nic o IM nie mówił,stwierdził tylko, że kojarzy patomorfologa, który badał wycinek i że to dobry specjalista.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #37  Wysłany: 2014-12-02, 17:49  


To ,ze dobry patomorfolog to raczej nie ma tu znaczenia.Znaczenie ma,ze nie mialas podanego IM przed wizyta u lekarza.Niestety to bardzo wazny czynnik decydujacy w cienkich czerniakach o badaniu wezla wartownika.
 
heag 


Dołączyła: 06 Lis 2014
Posty: 10

 #38  Wysłany: 2014-12-03, 09:22  


Moi Drodzy, może ktoś wie jak przekłada się ten mój wynik IM określony jako 1/20 hpf, na ilość komórek dzielących się na pow 1mm2, bo przeszukałam zasoby internetu i nie mogę nigdzie tego znaleźć, czy to się da przeliczyć, a może ktoś wie czy to wysoki czy nie, ten mój IM. Bardzo mnie to nurtuje i nie daje spokoju.Dziękuję Wam z góry za informacje, wszystkich serdecznie pozdrawiam, miłego dnia.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #39  Wysłany: 2014-12-03, 10:59  


"An attending pathologist (FD) who was blinded to patients' clinical data scored Foxp3, CD11c, CD86, and CD123 expression as the absolute number of positively-stained immune cells demonstrating characteristic T cell and dendritic cell morphology, respectively, in a representative high-power field (HPF; 0.2 mm2) that was selected by scanning each slide at × 40 to find the field with the highest antibody expression. Tumor involvement in each specimen was also assessed semi-quantitatively as the percentage of all cells using the corresponding hematoxylin and eosin stained-section."

1 HPF = 0,2 mm2
10 HPF = 2mm2
20 HPF = 4 mm2



Nie znam się na tym: szukałam w źródłach angielskich i wydaje mi się to poprawne. Problem w tym, że zdaje się, że to zależy jakiej soczewki użyto (x40 lub x 400)?

Problem doboru soczewki wpływającego na przelicznik jest opisany na stronie 15 tutaj:
http://www.gistsupport.or...logy_Report.pdf

Ponieważ nie wiem jak prowadzi się takie badania w Polsce - a więc jaka soczewka została użyta - sugeruje napisać do użytkownika Zosia Bluszcz albo DSS.

Źródła danych o przeliczniku:
http://www.nature.com/mod...hol201243a.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16871035

[ Dodano: 2014-12-03, 11:17 ]
Tak czy inaczej, tak po prostu "na chłopski"rozum wydaje się, że 1 mitoza na 20 HPF ( high power field) to naprawdę niewiele..
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group