Witam.
Mój tata lat 62, ostatnio po badaniach okazało się, że ma raka niedrobnokomórkowego płuca prawego.
Popłuczyny po bronchoskopii w kierunku BK2, IHC: CK7 TTF-1, flora fizjologiczna + po namnożeniu.
W płucu jest zmiana wielkości ok. 4 cm i 5 małych guzków śr. ok. 4-5 mm. Dodatkowo ma cukrzycę, astmę, wrażliwość na salicylany i brzydkie zapachy, gruczolaka nadnerczy. Palący.
Jaki rodzaj to raka? Złośliwy czy nie? Z przerzutami?
Nie mam w tej chwili dostępu do wszystkich wyników badań.
Forma fizyczna raczej słabnąca, przy chodzeniu w domu chwilami przytrzymuje się ścian.
gosia
Bronchofiberoskopia:
Krtań, tchawica, ostroga główna bez zmian. Drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne, ruchome oddechowo. Śluzówka oskrzelowa przekrwiona, w świetle niewielka ilość śluzowej wydzieliny.
Pobrano popłuczyny na BK, posiew.
Badanie mikrobiologiczne popłuczyn:
Flora fizjologiczna +, po namnożeniu j.w.
Badanie Bac płuca prawego:
Nakłuto masę patologiczną wymiarów 2.5x2.6cm położoną w prawym płucu przykręgosłupowo na głębokości 7cm.
Mikroskopowo - Cellullae carcinomatis non-microcellularis.
Odczyn IHC : CK7 : TTF-1 celem doprecyzowania wyniku w toku.
Badanie usg jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona o prawidłowej echgeniczności, bez cech cholestazy i zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez ech złogów. Trzustka, przestrzeń okołoaortalna w odcinkach dostępnych badaniu bez patologicznych odbić. Śledziona homogenna, niepowiększona. Nerki prawidłowej wielkości, echostruktury, bez cech zastoj i ech złogów.
W okolicy bieguna górnego NP widoczna hipoechogenna zmiana o wielkości ok 18 mm- zmiana w nadnerczu?
Konsultacja onkologiczna:
Pacjent 62-letni z rakiem niedrobnokomórkowym płuca prawego z rozsiewem do miąższu płuca i podejrzeniem przerzutu do prawego nadnercza. Kwalifikuję do chemioterapii KN w warunkach ambulatoryjnych (niedosłuch obustronny, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, POCHP).
Aczkolwiek kwalifikacja do samodzielnej chemioterapii oznacza niejako leczenie paliatywne - wydłużające przeżycie pacjenta i polepszające jakość życia, jednak nie prowadzące do trwałego wyleczenia.
Niemniej jednak konieczne jest TK by móc określić stadium zaawansowania choroby, a tym samym ewentualne rokowania.
Jeśli potwierdziłby się przerzut do nadnercza, byłoby to niestety IV - najwyższe - stadium.
Badanie TK klatki piersiowej:
Przed i po dożylnym podaniu 90ml środka cieniującego Omnipaque 350 bez objawów nietolerancji.
Wywiad: poszerzenie lewej wnęki.
W segmencie 10 płuca prawego grzbietowo i przyśrodkowo w przyleganiu opłucnej widoczna patologiczna zmiana ogniskowa ok 32x28x24 mm. Zmiana ta o nieregularnych granicach, wypustkach na odcinku 16 mm ściśle przylega do opłucnej prawdopodobnie naciekając ją.
W segmencie 9 płuca prawego guzek 7x5 mm im 83. W segmencie 3 płuca prawego guzek 5x5 mm im 41. W segmencie 4 płuca prawego guzek 4x3 mm im 85. Podopłucnowy guzek 3 mm w segmencie płuca prawego im 33. W segmencie 10 płuca prawego guzek 6 mm im 74. Guzki te o niejednoznacznym charakterze.
Płuca nieco rozedmowe, dominują pęcherze rozedmowe położone podopłucnowo, największy 2 cm srednicy z drobnymi zmianami włóknistymi w ich otoczeniu.
Jamy opłucne wolne. We wnękach płucnych i śródpiersiu nie widać powiększonych węzłów chłonnych.
Tchawica i główne oskrzela drożne. Wielkie naczynia klatki piersiowej nieposzerzone. Struktury kostne bez cech destrukcji. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w kręgosłupie piersiowym.
W nadnerczu prawym zmiana o charakterze gruczolaka 14x11 mm (obecnie po 3 miesiącach 18 mm).
W nadnerczu prawym zmiana o charakterze gruczolaka 14x11 mm (obecnie po 3 miesiącach 18 mm).
Co oznacza "obecnie po 3 miesiącach" - jest to porównanie względem poprzedniego badania TK? Czy to Twój dopisek odnoszący się do widniejącego wyżej badania USG?
Nie porównuje się badania TK do badania USG - aby porównać rozmiary danej zmiany trzeba wykonać te same badania obrazowe w danym odstępie czasu i tylko na tej podstawie można wysnuwać wnioski dot. zmiany wielkości.
Jeśli chodzi o "opinię" - moim zdaniem warto było wykonać PET przed rozpoczęciem chemioterapii by móc upewnić się, czym są zmiany drobnoguzkowe w płucach, ponieważ w samym TK opisane są jako "niejedoznaczne". To samo dotyczy zmiany w nadnerczu.
PET nie zrobiono, trudno.
Zasadniczo odpowiedzi na powyższe pytania (czy guzek w nadnerczu oraz guzki w miąższu płuca) są faktycznie zmianami przerzutowymi) przyniesienie TK wykonane po 2-3 cyklu chemioterapii. Jeśli zmiany zmniejszą się, można będzie przypuszczać ich nowotworowy charakter. Aczkolwiek w konsultacji onkologicznej opisano już rozsiew do miąższu, bo niestety jest to dość prawdopodobne.
Tak jak pisałam wyżej - samodzielna chemioterapia w raku płuca pozostaje właściwie leczeniem paliatywnym. Pozostaje więc mieć nadzieję, że nowotwór będzie wrażliwy na leczenie i zmiany ulegną regresji - od tego zależeć będzie dalsze postępowanie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum