1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Węzły chłonne-powiększone
Autor Wiadomość
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #1  Wysłany: 2010-09-22, 10:30  Węzły chłonne-powiększone


Witam wszystkich serdecznie

Chciałbym prosić o odpowiedz na moje pytanie- ale moze opowiem wszystko w skrócie.
Kilka miesięcy powtarzających sie przeziębień(cały czas antybiotyki)spowodowało,że lekarz pierwszego kontaktu delikatnie zasugerował kontrole onkologiczną.Cudowna pani doktor Ania zrobiła USG ,ktorego wynik zostawiła sobie stwierdzając "musimy wykluczyc chorobę Hodgkina"(mam stan podgoraczkowy,strasznie swędzi mnie skóra i zdarzają sie w nocy pocenia ale sporadycznie)zrobiłam jedno badanie krwi -wskazało stan zapalny (miałam ropień przy paznokciu),zrobiłam drugie badanie krwi-wyniki poszły do kartoteki,Rtg klatki wyszło dobrze i Usg brzucha dobrze-teraz tylko 6.10.2010 Tk klatki i Tk szyi. I teraz moje pytanie-

Czy dobre badanie USG brzucha i RTG klatk wyklucza podejrzewaną u mnie chorobę?

pozdrawiam Magda
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-22, 15:56  


Madzial77 napisał/a:
Czy dobre badanie USG brzucha i RTG klatk wyklucza podejrzewaną u mnie chorobę?

Nie. Wyklucza ją tylko pobranie węzła chłonnego i przebadanie go histopatologicznie i tego się domagaj. Być może najpierw będą chcieli przeprowadzić jeszcze biopsję cienkoigłową, można to zrobić, ale negatywny wynik takiej biopsji nie wyklucza choroby Hodgkina.
Które węzły chlonne masz powiększone? Bo jak rozumiem, pierwsze USG to było USG węzłów chlonnych?
_________________
 
 
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #3  Wysłany: 2010-09-22, 16:18  


Bardzo dziękuje za odpowiedz.


Powiększone mam węzły chłonne szyjne (po prawej stronie w dotyku mam nawet wrażenie jakbym miała taki łańcuszek z kulek a z lewej strony nic nie czuje chociaz pani doktor stwierdzila,ze lewe wezły gorzej wyglądają)i w pachwinie prawej mam kulke(sama niewiem jak to cos nazywac).Pachwiną mam sie nie stresowac bo podobno dużo kobiet cos takiego ma i nic to nie jest strasznego.Generalnie mam teraz zrobic Tk szybko i bedziemy myslec dalej .
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #4  Wysłany: 2010-09-22, 16:31  


Madzial77 napisał/a:
Generalnie mam teraz zrobic Tk szybko i bedziemy myslec dalej .

To dobra droga (o ile doprowadzi do biopsji i pobrania węzła rzecz jasna). Nic się nie martw, nawet jeśli to chłoniak Hodgkina, to z nowotworów ten jest chyba najbardziej lajtowy. Wiem bo sama go mam :)
_________________
 
 
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #5  Wysłany: 2010-09-22, 21:42  


Jakoś nie moge sie pozbierać i wnerwia mnie to czekanie -chciałabym już wiedzieć czy jestem chora czy nie.Jeżeli możesz napisz jak to u Ciebie było i jest.

Trzymam kciuki za Ciebie
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #6  Wysłany: 2010-09-22, 21:59  


Hej, możesz przeczytać mój wątek: http://www.forum-onkologi...wych-vt1433.htm tam jest wszystko dokładnie opisane.
Jest tez strona poświęcona wyłącznie tej chorobie: http://ziarnica.pl/ (ziarnica złośliwa to inna nazwa chłoniaka Hodgkina)
_________________
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #7  Wysłany: 2010-09-22, 22:12  


Madzial77, tak jak napisała Finlandia ani USG ani RTG nie wyklucza choroby.

Działaniem w tej sytuacji najbardziej stosownym byłoby pobranie węzła chłonnego do badania histopatologicznego. Badanie to (bardziej niż biopsja) pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś chora czy nie.

Tomografia jest robiona w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych w klatce piersiowej i jamie brzusznej.

W dalszej kolejności należałoby wykonać trepanobiopsję szpiku kostnego, aby wykluczyć zajęcie szpiku.

Zajrzyj do wątku Finlandii i głowa do góry ;)


pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #8  Wysłany: 2010-09-22, 22:19  


Nie wiem co powiedzieć-przeczytałam i mnie zatkało.Trzymaj się cieplutko .

[ Dodano: 2010-09-22, 22:25 ]
Zufed -bardzo dziekuje za odpowiedz

Teraz po twoim poście zastanawiam sie dlaczego lekarka czeka na wyniki TK a nie zleca pobrania węzła-chyba jutro będę ją "molestowała "telefonicznie

[ Dodano: 2010-09-22, 22:29 ]
Zastanawiam sie ,tez jak Lekarz może podejrzewac ziarnice na podstawie Usg i rozmowy z pacjentem?
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #9  Wysłany: 2010-09-22, 22:44  


Madzial77 napisał/a:
Zastanawiam się ,tez jak Lekarz może podejrzewać ziarnice na podstawie Usg i rozmowy z pacjentem?


Na podstawie rozmowy-zbierając wywiad i "składając" ze sobą układankę w postaci objawów, mogących sugerować tą chorobę.USG dostarczy lekarzowi obrazu węzłów chłonnych- ich ilości (oczywiście w zakresie badanego obszaru), wielkości, kształtu.
To wszystko pozwoli wysunąć podejrzenie ziarnicy i skierować pacjenta na dalsze badania.

Porozmawiaj z lekarzem o badaniu węzła chłonnego.

pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #10  Wysłany: 2010-09-22, 22:55  


Cytat:
Teraz po twoim poście zastanawiam sie dlaczego lekarka czeka na wyniki TK a nie zleca pobrania węzła-chyba jutro będę ją "molestowała "telefonicznie

Zapewne chce za pomocą TK znaleźć najlepszy do pobrania węzeł - pobieranie ich niesie pewne ryzyko uszkodzenia nerwów i dużych naczyń krwionośnych. Nie martw się, TK i tak trzeba by było zrobić. Ale nie daj się spławić bez pobrania węzła!
_________________
 
 
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #11  Wysłany: 2010-09-23, 21:05  


Po 10 godzinach w pracy i potem kolejnych 2 spędzonych na spotkaniu w sprawie Komunii mojej córci ból rozrywa mi prawe biodro i pachwine-czuje sie jak stara 33letnia babcia.Biodro pobolewa od 2 miesięcy ale to co dzieje się dzisiaj to już przesada chyba muszę sie znieczulić Finlandią -przynajmniej zrobimy test -wyczytałam ,ze przy ziarnicy zdarza sie ,ze po alkoholu bolą węzły tylko jaką dawkę zastosawać? :)
 
 
Madzial77 



Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 27
Skąd: Katowice

 #12  Wysłany: 2010-09-26, 18:46  


Witajcie

Znowy strasznie swędzi mnie całe ciało-była kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej,potem zastosowałam płatki owsiane,wtarłam w siebie niezliczone ilosci balsamów ale po tym było jeszcze gorzej -dostałam wysypki na brzuchu.Juz nie wiem co robic -może znacie jakieś sposoby na to cholerstwo? pozdrawiam Magda
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #13  Wysłany: 2010-09-26, 19:27  


Madzial77, jeśli to rzeczywiście swędzenie spowodowane chłoniakiem, to nic na nie nie pomoże - to swędzenie nie jest w skórze, tylko w krwi (chociaż nie wiadomo dokładnie, co je powoduje, jest kilka hipotez, wszystkie związane z eozynocytami i/lub bazocytami).

Znalazłam takie informacje:
Cytat:
Najskuteczniejszą terapią przeciwświądową w chorobie Hodgkina jest skuteczne leczenie chłoniaka. Poza tym nie istnieje żadne postępowanie standardowe. Wydaje się, że w przypadku tego rodzaju świądu skuteczna jest cymetydyna [56]. Tradycyjnie w chorobie Hodgkina w leczeniu świądu stosowano hormony kortykosteroidowe. Pomimo iż jest to częsty sposób leczenia, nie istnieją dobrze zaprojektowane badania kliniczne potwierdzające skuteczność takiego postępowania. Niestety, u większości pacjentów zmniejszanie dawek i przerwanie kortykoterapii z reguły wiąże się z nawrotem świądu.

żródło: http://www.viamedica.pl/g...6&indeks_art=14

Czyli na upartego dałoby się coś zrobić, ale nie na własną rękę - wymienione wyżej leki musi przepisać lekarz, a każdy lekarz w tej sytuacji Ci powie, żebyś poczekała do chemioterapii. Świąd powinien ustąpić wkrótce po jej rozpoczęciu (chociaż słyszałam o przypadkach, gdy objawy B, czyli świąd, poty nocne itp. ustępowały dopiero pod koniec chemioterapii).
_________________
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #14  Wysłany: 2010-09-26, 21:41  


Cytat:
Teraz po twoim poście zastanawiam sie dlaczego lekarka czeka na wyniki TK a nie zleca pobrania węzła-chyba jutro będę ją "molestowała "telefonicznie


I jak wypadła rozmowa z lekarzem na temat pobrania węzła do badania?
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #15  Wysłany: 2010-09-27, 23:35  


Trochę Cię pocieszę, to nie musi być choroba Hodgkina. Mnie od kilku lat swędzi skóra na tle alergicznym (przez psa), biorę na to amertil. Poty nocne też mam i od 2 lat mam powiększone węzły chłonne podżuchwowe.
Byłam z tym kilka razy u laryngologa, onkologa, endokrynologa, karmiono mnie kilka razy antybiotykami, i nic. Na koniec stwierdzono, że węzły są odczynowe i do obserwacji.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group