[ Komentarz dodany przez Moderatora: DumSpiro-Spero: 2013-05-14, 23:57 ] Ten artykuł nie jest wart polecenia. Nie jest to żadna praca naukowa, nie jest też przez nikogo zweryfikowana. Tekst jest ponadto sprzeczny z treścią zawartą w źródłach podanych w bibliografii.
Co ciekawe - nikt się pod tym artykułem nawet nie podpisał.
czytałam w jednym artykule z wytycznych dla pacjentów chorych na ten typ nowotworu, że przy wznowie (jeśli wcześniej nie była zastosowana), to najpierw stosuje się naświetlanie a później powraca do tego samego schematu chemioterapii.
Radioterapię paliatywną stosuje się w drobnokomórkowym raku płuca (DRP) tylko w wybranych przypadkach, m.in.:
gdy nie można leczyć chemioterapią (np. ze względu na zły stan ogólny, nietolerancję, niewydolność narządową etc.);
gdy mamy do czynienia z chemioopornym DRP;
w pojedynczym przerzucie kostnym, który powoduje silny ból lub istnieje zagrożenie patologicznym złamaniem.
Thalia napisał/a:
w związku z tym, że wcześniej nie miał anpromieniowanej klatki piersiowej zastanawiam się czy można zastosować leczenie radykalne (chemioterapia plus radioterapia).
Niestety nie. Czas na CRTH był w leczeniu I rzutu (najwyraźniej były jakieś przeciwwskazania do takiego postępowania terapeutycznego).
Obecnie wskazane jest powtórne rozważenie leczenia chemioterapią opartą na pochodnych platyny (najlepiej schemat PE).
po dzisiejszej wizycie u onkologa (CO Bydgoszcz) ustalono wstęppny plan działania:
- chemioterapia taka sama jak za pierwszym razem
- tomografia po 3 cyklu
- w przypadku pozytywnego działania chemioterapii Tata zostanie zakwalifikowany do radioterapii klatki piersiowej (być może juz w trakcie chemioterapii)
onkolog zapomniał, że wcześniej nie było radioterapii i jak sam powiedział ucieszyła go ta wiadomość ponieważ to daje dodatkowe narzędzie do walki.
moje pytanie dotyczyło możliwości zastosowania radioterapii klatki piersiowej w trakcie lub po zakończonym leczeniu chemicznym.
Tu, padła odpowiedz :
Thalia napisał/a:
- w przypadku pozytywnego działania chemioterapii Tata zostanie zakwalifikowany do radioterapii klatki piersiowej (być może juz w trakcie chemioterapii)
podwyższona temperatura w 2 dniu po chemii i NEULASTie
Tata w poniedziałek rozpoczął pierwszy cykl chemioterapii (schemat PE). ostatni wlew miał w środę. dzisiaj dostał zastrzyk o nazwie NEULASTA. od samego początku (czyli poniedziałku) boli go brzuch (podejrzewamy, że to od chemii). natomiast dzisiaj pod wieczór doszła temperatura. teraz jest na poziomie 38 stopni.
Czy powinniśmy wezwać lekarza czy możemy zaczekać do jutra? Z tego, co pamiętam, jak Tata chorował za pierwszym razem, to lekarz mówił, że po tym zastrzyku może wystąpić podwyższona temperatura.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-05-23, 22:51 ] Wszystkie Twoje wątki (3) scalone.
Nie zakładaj kolejnych wątków dotyczących jednego pacjenta - opisuj wszystko w jednym, zgodnie z zaakceptowanym Regulaminem Forum.
Jednym z objawów ubocznych są dolegliwości jak przy grypie, bóle głowy, stawów...
Natomiast, jeżeli wystąpi ból w lewym nadbrzuszu, gorączka, trudności w oddychaniu, trzeba powiedzieć lekarzowi prowadzącemu.
Ja bym poczekała.
Podaj tacie paracetamol, jeżeli gorączka będzie wzrastać to zadzwoń do lekarza.
_________________ "Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Poczekamy do jutra bo teraz Tata poszedł już spać. Chyba, że coś niepokojącego zacznie się dziać w nocy.
Jednocześnie nawiązując do wcześniejszych wpisów dotyczących leczenia wznowy. Jesteśmy już po wizycie u onkologa, który można powiedzieć, że był odrobinę zdziwiony, iż wcześniej nie było radioterapii.
Zaczął wskazywać nam plusy braku radioterapii. Jednym z nich jest szansa powodzenia chemioterapii (gdyby była wcześniej radio, to nie wiadomo jak teraz byłoby z chemią).
Poza tym powiedział, że to jeszcze nic straconego i jeśli chemia dobrze zadziała, to zaczną radio (może już w czasie chemii, zależy od pacjenta ponieważ nie chcą go zabić leczeniem).
Oczywiście jestem świadoma, że nie jest to standardowe podejście ponieważ standardowe jest takie, że łączy się te dwie metody na samym początku.
Teraz już musimy wyciągnąć wszystkie działa.
[ Dodano: 2013-05-24, 22:34 ]
czy skutkiem chemioterapii może być ostry bół brzucha?
czy są jakieś przeciwwskazania do podawania leków przeciwbólowych i rozkurczowych dożylnie?
z powodu bólu przypominającego zapalenie wyrostka robaczkowego (brak potwierdzenia w USG) Tata wylądował w szpitalu gdzie poinformowaliśmy lekarzy o tym, że jest po chemioterapii ale sama nie wiem czy można im do końca ufać.
okazuje się, że chemia działa. to jest dobra wiadomość.
niestety Tata cierpi na uporczywe bóle brzucha. ulgę przynosi mu opróżnienie jelit z gazów.
czy to może być jeden ze skutków ubocznych chemioterapii? jak można dać sobie z tym radę?
[ Dodano: 2013-05-27, 16:12 ]
Drodzy Forumowicze.
najnowsza diagnoza (po wykonanej gastofiberoskopii) głosi, że Tata ma zapalenie żołądka.
zanim dotrzmy do onkologa chciałabym się spytać czy może ktoś się z tym spotkał? jak można mu pomóc? czy jest to przeciwskazanie to otrzymania kolejnego wlewu chemii?
ustosunkowując się do metod leczenia: wiem, że standardową pierwsza linią leczenia jest leczenie skojarzone jak wcześniej pisałam nie zastosowano go u Tatya (nie ze wzlędów medycznych ponieważ rozmawiałam z radioterapeutką, która powiedziała, że nic nie stoi na drodze żeby zastosować je teraz). zapewne z tego powodu nie rpowadzi się badań dotyczących leczenia skojarzonego przy nawrocie ponieważ wyczerpuje się ono za pierwszym razem. mam nadzieję, że teraz też nie będzie przeciwskazań medycznych do zastosowania leczenia skojarzonego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum